ЗВІТ за роботу у Верховній Раді: Третя сесія IX скликання


Комітет з питань інтеграції України з Європейським Союзом 

Протягом третьої сесії вивчив та оцінив на предмет відповідності європейському курсу низку законопроєктів, вніс свої зауваження та пропозиції. Разом з колегами продовжуємо приймати важливі законопроєкти, які просувають нас до імплементації пакету європейського законодавства. 

1. Загалом протягом третьої сесії провели 22 засідання, на яких розглянули 196 законопроєктів, що потребували висновку Комітету, та 273 законопроєкти, що регулюються національним законодавством країн-членів ЄС. 

Серед цих законопроєктів виділю такі: 

Про ратифікацію Конвенції Ради Європи про доступ до офіційних документів (№0032). Він розширює права і свободи людини, дає ширший доступ громадськості до офіційних документів і демонструє відкритість України. За ст.16, Конвенція набуває чинності після того, як її ратифікують десять країн, Україна є саме тією десятою державою, яка може її ратифікувати. 

Про ратифікацію Угоди про грант Фонду Е5Р (Проєкт «Вища освіта України») між Україною та Європейським інвестиційним банком (№0034). 

Про ратифікацію Гарантійної угоди між Україною та Європейським інвестиційним банком (№0051), ухвалення якого має стратегічне значення для майбутнього української енергетики. Він відкриває Україні можливість отримати позику від ЄІБ у розмірі 136 млн. євро на фінансування інвестиційного Проєкту «Програма підвищення надійності підстанцій», мета якого замінити застаріле обладнання високовольтних підстанцій. 

Щодо вдосконалення законодавства у сфері поводження з тваринами (№2246). Він пропонує запровадити штраф у розмірі від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб з конфіскацією тварин за порушення правил поводження з тваринами, які використовуються у видовищних заходах (в тому числі мандрівних цирках). Законопроєкт також запроваджує заборону з 2023 року на використання в таких заходах диких тварин та тварин, що важко переносять неволю та/або дресирування, а також передбачає створення переліку таких тварин. 

Щодо завершення реконструкції системи водопостачання у Миколаєві (№0028), що дозволить продовжити інвестиційний проєкт задля забезпечення європейського рівня безпеки в очищенні стічних вод, в очистці та подачі питної води.

Про ратифікацію Рамкової угоди між Урядом України та Урядом Королівства Данія щодо загальних умов та процедур, організаційних заходів та фінансових умов реалізації програми Danida Business Finance в Україні (№0039). Ухвалення законопроєкту дасть змогу отримувати фінансову підтримку українським підприємцям, зокрема, на інфраструктурні проєкти. Фінансування відбуватиметься шляхом надання комерційним банком або фінансовою установою з представництвом у Королівстві Данія позик Уряду України або вітчизняним підприємствам під державні гарантії. 

У період з січня по червень в рамках роботи у Комітеті розглянув і підтримав проєкти законів, що гарантують рівні можливості для жінок і чоловіків у держуправлінні; безоплатний проїзд надавачам соціальних послуг; допомогу фермерам в отриманні банківських кредитів та проєкт закону, направлений на боротьбу з корупцією в правоохоронних органах. Інші соціальнонаправлені законопроєкти, що стосувались: захисту дітей від сексуальної експлуатації та насильства; права батька на декрет; контролю за збереженням довкілля; захисту пішоходів у темну пору доби; захисту працівників у випадку неплатоспроможності роботодавця; тимчасового встановлення ввізного мита на зернові; системи моніторингу за використанням паливно-енергетичних ресурсів і гарантій правового захисту викривачів корупціонерів. 

Робота з міжнародними партнерами та у складі ТСК

Протягом січня-червня цього року провів низку зустрічей з представниками зарубіжних країн. Серед них варто відзначити зустріч, яку організували і провели разом з колегою по фракції Михайлом Волинцем. Зустріч відбулась із спеціальною місією Міжнародної конфедерації праці, Європейської конфедерації праці та Пан’європейської регіональної Ради МКП (МКП/ЄКП/ ПЕРР) на чолі з Генеральним секретарем ЄКП Лукою Вісентіні. Під час заходу детально зупинилися на положеннях законопроєкту «Про працю», яким влада планує погіршити чинний Кодекс законів про працю. 

Наполягав, що в умовах війни та економічної кризи не можна погіршувати трудове законодавство. Це не лише збільшить безробіття в Україні, а й посилить відтік з країни висококваліфікованих працівників, насамперед, молоді. 

У лютому-березні, як співголова групи з міжпарламентських зв’язків з Фінляндською Республікою, провів дві зустрічі із Послом Фінляндії в Україні пані Пяйві Лайне. 

Під час зустрічі з послом окреслили такі напрямки міжпарламентської співпраці: 

• Вирішення проблем охорони навколишнього середовища. 

• Співробітництво у сфері освіти та науки. 

• Взаємодія у виконанні Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. 

• Вивчення досвіду Парламентського Комітету Фінляндії з майбутнього (The Finnish Committee for the Future). 

• Сприяння роботі Міжурядової комісії Україна-Фінляндія. 

11 березня в Комітеті провели зустріч з віце-прем’єр-міністром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України та Представництвом ЄС в Україні. Головним питанням стало гарантування енергетичної незалежності України. Це була лише перша, установча зустріч сторін, на якій домовилися напрацювати порядок опрацювання законопроєктів у сфері енергетики на відповідність Угоді про асоціацію України з ЄС. Головна мета- шляхом забезпечення на рівні права ЄС гарантувати енергетичну незалежність та безпеку України. 

07 липня як учасник Парламентського комітету асоціації Україна – ЄС провів онлайн зустріч з депутатом Європейського парламенту Траяном Бесеску. Приводом для зустрічі слугувала «болюча» для Україна тема боротьби з корупцією. Обговорили стан справ та отримав цінні практичні поради від наших європейських партнерів. 

17 липня брав участь у черговому засіданні Тимчасової слідчої комісії з питань розслідування пожеж (вибухів) на складах боєприпасів в м.Ічня (Чернігівська обл.), м.Калинівка (Вінницька обл.), м.Балаклія (Харківська обл.), м.Сватове (Луганська обл.), м.Кривий Ріг (Дніпропетровська обл.) в період з 2014 по 2018 роки. Подав кожному члену робочої групи конкретний План першочергових заходів з розслідування причин вибухів на артскладах у м.Балаклія (Харківська обл.) та м.Ічня (Чернігівська обл.). У конструктивному діалозі з представниками слідчої групи СБУ, що розслідують причини вибуху у м.Ічня, визначив дієві заходи сприяння Парламентом у пришвидченні об’єктивного розслідування кримінального провадження. Відповідно до рішення членів ТСК, пропозиції підтримані всіма присутніми народними депутатами. 

22 липня разом з колегами народними депутатами Михайлом Волинцем, Вікторією Гриб, Олексієм Кучеренко провели виїзне засідання робочої групи з утворення ТСК Верховної Ради України для встановлення причин кризи у сфері енергетики та комунальних послуг, а також осіб, причетних д о руйнування енергетичного сектору України.

В заході взяли участь представники незалежних профспілок, незалежні експерти та журналісти. За результатом засідання ухвалили ряд важливих рішень та направили їх Прем’єр-міністру України. Факти порушень чинного законодавства у сфері енергетики узагальнені і направлені до НАБУ, ДБР та СБ України для їх ретельної перевірки і прийняття рішення згідно з КПК України. 

Законотворча діяльність 

У квітні підготував і зареєстрував Проєкт Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 31 березня 2020 року про прийняття в цілому як закону України проєкту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення (No2178-10 від 10.10.2019). Реєстраційний номер 2178-10-П9 від 01.04.2020 (http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=68516) На позачерговому пленарному засіданні 13 квітня наполягав на її ухваленні. 

— 4 травня підписав і разом з депутатами фракції подав до Конституційного суду конституційне подання щодо відповідності Конституції України окремих положень закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» від 31 березня 2020 року (No552-IX) та окремих положень Земельного кодексу та письмові пояснення до Конституційного суду. 

— У червні ініціював створення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України для проведення розслідування причин утворення кризи у сфері енергетики та комунальних послуг, встановлення осіб, що причетні до доведення енергетичного сектору України до кризового стану. 

Автор, співавтор (ініціатор) законопроєктів 

Пакету з 13 законопроєктів фракції щодо соціального захисту всіх верств населення та громадян (20.03.2020), а саме: 

№3238 Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо підвищення рівня соціального захисту ветеранів війни;

№3239 Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо забезпечення лікування постраждалих громадян та збільшення для них пільг;

№3240 Про внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення дітей війни та збільшення для них пільг за користування комунальними послугами;

№3241 Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо підвищення розмірів трудових пенсій внаслідок збільшення величини оцінки одного року страхового стажу та відсотку підвищення пенсій за понаднормовий страховий стаж;

№3242 Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення розмірів академічної та соціальної стипендій;

№3243 Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо підвищення розміру пенсій особам, які працювали в колгоспах, сільськогосподарських кооперативах, фермерських господарствах та сільськогосподарських підприємствах (організаціях)

№3244 Про внесення змін до статті 13 Закону України «Про соціальні послуги» щодо підвищення розміру компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду;

№3245 Про внесення змін до деяких законів України щодо збільшення суми індексації;

№3246 Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» щодо підвищення розміру мінімальної пенсії до розміру фактичного прожиткового мінімуму для пенсіонерів та осіб з інвалідністю;

№3247 Про внесення змін до статті 8 Закону України «Про оплату праці» щодо підвищення розміру оплати праці працівникам бюджетних установ освіти, науки, охорони здоров’я, культури та деяких інших бюджетних установ;

№3248 Про внесення змін до статті 12 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» щодо збільшення розміру допомоги при народженні дитини;

№3249 Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» щодо підвищення розміру допомоги по безробіттю учасникам антитерористичної операції та іншим ветеранам війни

№3251 Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення розмірів пенсій при призначенні, відновлення щорічного березневого осучаснення пенсій та підвищення індексації пенсій,

а також інших соціально важливих та спрямованих на розвиток економіки країни законопроектів: 

№3331 Про внесення змін до розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування частини заробітної плати найманих працівників в сумі фактичного прожиткового мінімуму на період надзвичайної ситуації чи/та карантину (13.04.2020);

3332 Про внесення змін до Закону України «Про ратифікацію Конвенції Міжнародної організації праці №173 1992 року про захист вимог працівників у випадку неплатоспроможності роботодавця»(13.04.2020);

№2737 Про внесення змін до Закону України «Про ринок електричної енергії» щодо забезпечення постачання електроенергії державним підприємствам, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави (14.01.2020);

№3193 Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення рівних прав та можливостей громадян із представництва у наглядових радах та органах правління державних унітарних підприємств, господарських товариств та державних банків (06.03.2020);

№3464 Про фінансове забезпечення охорони здоров’я та загальнообов’язкове медичне страхування в Україні (12.05.2020). Законопроєкт визначає правові та економічні принципи, а також організаційні та фінансові механізми фінансування системи охорони здоров’я загалом та здійснення загальнообов’язкового медичного страхування в Україні. Передбачено впровадження Програми державних гарантій, яка включає в себе Базову програму медичного забезпечення та Програму загальнообов’язкового медичного страхування та Програму боротьби з важкими, рідкісними та соціально небезпечними захворюваннями.

№3568 Про утворення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування фактів корупції в органах державного архітектурно- будівельного контролю та нагляду (01.06.2020);

№3449 Про Звернення Верховної Ради України до Організації Об’єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОЧЕС, Урядів і Парламентів держав світу щодо вшанування жертв геноциду кримськотатарського народу та засудження порушень Російською Федерацією, як державою-агресором, прав і свобод кримськотатарського народу (08.05.2020);

№3102 Про внесення змін до статті 338 Кримінального кодексу України щодо кримінальної відповідальності за наругу над державними символами (21.02.2020);

№2733 Про Звернення Верховної Ради України до Ісламської Республіки Іран, компетентних органів державної влади України та до Міжнародної організації цивільної авіації (IKAO) щодо надання юридичної оцінки факту знищення українського літака Boeing-737 рейсу PS 752 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» на території Ісламської Республіки Іран (14.01.2020) ;

№3395 Про особливості управління об’єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі України щодо удосконалення управління об’єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі України, підвищення рівня ефективності використання бюджетних коштів і усунення корупційних ризиків (27.04.2020)

№3799 Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування суб’єктів індустрії інжинірингу та інженерної справи. 

http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/pt2/reports.dep2?PERSON=15666&SKL=10 

Вніс пропозиції і поправки до законопроєктів, що розглядалися Комітетом з питань національної безпеки, оборони та розвідки, а саме: 

4 важливі поправки, що стосуються соціального і правового захисту військовослужбовців і членів їх сімей — до проєкту Закону про внесення змін до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (№2343 від 29.10.2019), ухваленого 14.01.2020 року у першому читанні за основу. 

Представляв і захищав на засіданні Комітету 34 внесені поправки, а потім на друге слухання — 29 поправок до проєкту Закону «Про оборонні закупівлі» (№2398-д від 27.11.2019 р.), з них: 6 – вніс власні поправки; 23 – вніс поправки спільно з народним депутатом України Сергієм Тарутою. 

11 поправок — до проєкту Закону «Про розвідку» (№2412-д від 15.01.2020р.), прийнятого 16.01.2020 р. у першому читанні за основу до другого читання. 

5 поправок — до проєкту Закону про внесення змін до Закону України «Про Службу зовнішньої розвідки» щодо діяльності Служби зовнішньої розвідки України (№2414-д від 15.01.2020 р.), прийнятого 16.01.2020 р. у першому читанні за основу. 

Усього опрацював і розглянув на засіданнях фракції та на пленарних засіданнях близько 300 законопроєктів. 

Підготував експертні і фахові висновки до кожного з законопроєктів, серед яких особливої уваги заслуговують: 

№2343 — Про внесення змін до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», прийнятого 14.01.2020 року у першому читанні за основу до другого читання.

№2593 — Про внесення змін до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (щодо надання пільг на санітарно-курортне лікування без урахування сукупного доходу сім’ї).

№3015 — Про внесення змін до розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про національну безпеку України» щодо набрання чинності положеннями стосовно Головнокомандувача Збройних Сил України, Генерального штабу Збройних Сил України, видів і окремих родів військ (сил).

№3196 — Про внесення змін до Закону України «Про Службу безпеки України» щодо удосконалення організаційно-правових засад діяльності Служби безпеки України.

№3196-1 — Про внесення змін до Закону України «Про Службу безпеки України» щодо реформування діяльності Служби безпеки України. 

Детальніше про моє бачення реформування СБУ за посиланням:

http://: https:// ua.interfax.com.ua/news/blog/663159.html

3080 — Про Службу безпеки України.

№3433 — Про внесення змін до Закону України «Про національну безпеку України» (щодо включення доктрини економічної безпеки України до елементів планування у сферах національної безпеки і оборони).

№2398-д — Про оборонні закупівлі, прийнятого 05.12.2019 р. у першому читанні за основу до другого читання.

№2412-д — Про розвідку, прийнятого 16.01.2020 р. у першому читанні за основу до другого читання.

№2414-д — Про внесення змін до Закону України «Про Службу зовнішньої розвідки України» щодо діяльності Служби зовнішньої розвідки України, прийнятого 16.01.2020 р. у першому читанні за основу до другого читання.

№2592 — Про військовий обов’язок і військову службу щодо удосконалення окремих питань проходження громадянами України військової служби».

№3403 — Про внесення змін до статті 2 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних силах України» .

№2090 — Про внесення змін до законодавчих актів щодо початку реформування системи спеціальних органів України.

№2370 — Про національну інфраструктуру геопросторових даних. Проєкт Постанови ВРУ про утворення тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України для проведення розслідування відомостей щодо фактів погіршення соціально-економічного, фінансового, технічного стану підприємств оборонно-промислового комплексу, не виконанні вчасно контрактів з державного оборонного замовлення через дії Державного концерну «Укроборонпром», незаконного використання коштів Державним концерном «Укроборонпром» та підриву обороноздатності держави у період з 2019 по 2020 роки. 

На пленарних засіданнях Ради представив позицію фракції щодо законопроєктів: 

№2618-1 Про внесення змін до Закону України «Про протимінну діяльність в Україні».

№3014 Про електронні комунікації. За результатами слухання документ передано на повторне друге читання.

№2592 Про внесення змін до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо удосконалення окремих питань проходження громадянами України військової служби.

№3003 Про схвалення рішення Президента України про допуск підрозділів збройних сил інших держав на територію України у 2020 році для участі у багатонаціональних навчаннях.

№3015 Про внесення змін до розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про національну безпеку України» щодо набрання чинності положеннями стосовно Головнокомандувача Збройних Сил України, Генерального штабу Збройних Сил України, видів і окремих родів військ (сил). 

№0039 Про ратифікацію Рамкової угоди між Урядом України та Урядом Королівства Данія щодо загальних умов та процедур, організаційних заходів та фінансових умов реалізації програми Danida Business Finance в Україні

№2398-д Про оборонні закупівлі.

Відео виступу за посиланням: https://youtu.be/1TYY6SWlWpk.

№2398-д Про оборонні закупівлі — відстоював на необхідності запровадження процедури випробувань для товарів всіх виробників в тому числі і до іноземних що призведе до єдиної системи вимог до товарів однієї категорії та в перспективі розвитку вітчизняного виробника.

№2414-д Про внесення змін до Закону України «Про Службу зовнішньої розвідки України» щодо діяльності Служби зовнішньої розвідки України.

2412-д Про розвідку щодо забезпечення соціальних гарантій співробітників розвідок. 

Робота з виборцями 

Опрацював 77 звернень і пропозицій громадян (письмових, електронних, телефонних). 

Направив 28 депутатських звернень, зокрема: 

• до Кабінету Міністрів України та Національної поліції України щодо захисту прав дітей і трудового колективу дитячого спеціалізованого закладу; 

• до Офісу Генерального прокурора та Національної поліції України щодо захисту прав громадян; 

• до Кабінету Міністрів України, місцевих органів виконавчої влади щодо захисту прав громадян; 

• Генеральному прокурору щодо перевірки фактів ухилення від сплати митних платежів (Епіцентр К); 

• Директору Національного антикорупційного бюро України щодо зловживання владою або службовим становищем (Епіцентр К); 

• Голові Рахункової палати щодо здійснення позапланового державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) при закупівлі захисних костюмів для лікарів; 

• Голові Офісу фінансового контролю щодо здійснення державного фінансового контролю порушень при закупівлі захисних костюмів для лікарів; 

• Прем’єр-міністру України щодо відповідності Постанови КМУ No1120 від 13.07.2000 року Базельській конвенції 1989 року (ратифікована 01.07.1999 року); 

• Прем’єр-міністру України щодо підтримки та захисту національного виробника продукції оборонно-промислового призначення; 

• Голові Антимонопольного комітету України щодо захисту споживачів від недобросовісної інформації; 

• Генеральному прокурору та Голові Національної поліції України щодо розслідування пошкодження майна членів кооперативів в м. Одеса; 

• Голові Національної поліції України щодо перевірки фактів будівництва без дозволів і документів у місті Києві;

• Директору Національного антикорупційного бюро України і Голові Служби безпеки України щодо можливої протиправної діяльності посадових осіб — членів Національної комісій, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг; 

• Прем’єр-міністру України щодо спрощеного механізму виходу українських виробників на міжнародний ринок товарів військового призначення; 

• Голові Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово- комунальних послуг щодо проведення перевірки ефективності використання бюджетних коштів при здійсненні закупівель товарів та послуг посадовими особами НАЕК «Енергоатом» протягом 2014-2020 рр. 

Вдячний за підтримку всім! 

Продовжуємо працювати!