Валенти́н Олекса́ндрович Налива́йченко — український політичний, державний та громадський діяч. Народний депутат України, секретар комітету з питань інтеграції України з Європейським Союзом, заступник голови групи Верховної Ради з міжпарламентських зв’язків зі США.
Заступник міністра закордонних справ України (2004—2005), Надзвичайний і Повноважний Посол України в Білорусі (2005—2006), Голова СБУ (в. о. 22 грудня 2006 — 6 березня 2009; 6 березня 2009 — 11 березня 2010; 24 лютого 2014 — 18 червня 2015). Народний депутат України VII скликання, IX скликань.
Має 1-й ранг державного службовця та дипломатичний ранг Надзвичайного і Повноважного Посланника першого класу. Один із учасників Революції гідності (2013—2014), засновник громадського об’єднання «Антикорупційний рух» (вересень 2015 року), лідер партії Громадсько-політичний рух Валентина Наливайченка «Справедливість» (з травня 2016 року по 5 червня 2019 року).
Має 1-й ранг державного службовця та дипломатичний ранг Надзвичайного і Повноважного Посланника першого класу. Один із учасників Революції гідності (2013—2014), засновник громадського об’єднання «Антикорупційний рух» (вересень 2015 року), лідер партії Громадсько-політичний рух Валентина Наливайченка «Справедливість» (з травня 2016 року).
Біографія
Народився 8 червня 1966-го у Запоріжжі у родині робітника та медсестри.
Освіта
- 1973—1983 — запорізька загальноосвітня школа № 30. Закінчив із золотою медаллю.
- вересень 1983 — червень 1984 — Харківський державний університет. Закінчив перший курс.
- червень 1984 — травень 1986 — строкова служба в лавах армії СРСР.
- вересень 1986 — червень 1990 — КНУ ім. Шевченка. Закінчив з відзнакою та отримав диплом за фахом викладач та референт-перекладач з англійської мови.
- 1991—1994 — навчання у Академії зовнішньої розвідки, звідки був відрахований за власним бажанням та повернувся у розпорядження СБУ.
- 2020 — вересень 2022 — Інститут післядипломної освіти КНУ ім. Шевченка. Закінчив з відзнакою та отримав вищу юридичну освіту.
Вільно володіє англійською, фінською та російською мовами.
Кар’єра
- З вересня 1990 року по серпень 1991 — викладач кафедри російської мови у Київському інженерно-будівельному інституті.
- З січня 1992 року по травень 1994 року — заступник директора з економіки, маркетингу та менеджменту ПП «Якість», Запоріжжя.
Дипломатична служба
Присвятив 12 років дипломатичній службі, обіймав керівні посади в Міністерстві закордонних справ та дипломатичних представництвах України за кордоном.
- 1994—1997 — працював у Посольстві України в Фінляндії, за сумісництвом у Данії та Норвегії, на посадах другого, першого секретаря.
- 1998—2001 — перший секретар, радник, заввідділу консульського забезпечення інтересів фізичних і юридичних осіб, заступник начальника Консульського управління Департаменту консульської служби МЗС України.
- 2001—2003 — працював у Вашингтоні, Генеральний консул посольства України у США.
Під час подій 11 вересня 2001 року координував зусилля Посольства для захисту родин українських дипломатів у Вашингтоні та Нью-Йорку, організовував допомогу громадянам України, які перебували у місцях терористичних атак.
- 2003—2004 — директор Департаменту консульської служби МЗС України.
- 2004—2008 — заступник міністра закордонних справ України, член Комісії при Президентові України з питань громадянства, глава делегації України на переговорах з Єврокомісією щодо підписання угод про спрощення візового режиму та про реадмісію з країнами-членами ЄС.
- 2005 — посол України в Білорусі.
Діяльність у сфері національної безпеки
Період керівництва СБУ (2006—2010 роки)
З грудня 2006 року до березня 2010 року — голова Служби Безпеки України.
СБУ на чолі з Наливайченком розпочала активну роботу для реалізації євроатлантичної стратегії України.
За часів головування Наливайченка СБУ розсекретила та відкрила вільний доступ до історичних архівів. Люди отримали доступ до розсекречених справ та документів членів їхніх родин, які переслідувалися радянським тоталітарним режимом. Проведено масштабну роботу з визнання Голодомору в Україні (1932—1933) геноцидом Українського народу, організованим окупаційною владою СРСР.
В грудні 2009 року за ініціативи Наливайченка у односторонньому порядку денонсовано протокол про співробітництво між СБУ та ФСБ, згідно з яким представники російської спецслужби могли вільно перебувати та працювати на території Криму. Цей протокол діяв з 2000 року і не відповідав законодавству України.
Після відставки Наливайченка з посади голови СБУ новим керівництвом дію відповідної угоди було цілком відновлено.
В період керівництва Наливайченка було продовжено роботу СБУ у сфері боротьби із корупцією та зловживання владою. 2007 року СБУ встановила факти неправомірного збагачення родини судді Конституційного Суду України Сюзанни Станік. Тодішнього міністра транспорту Миколи Рудського та судді Ігоря Зварича.
Резонансною подією стало затримання співробітниками СБУ у липні 2009 року колишнього начальника Управління кримінального розшуку МВС України, генерал-лейтенанта Олексія Пукача. 2013 року генерала Пукача було визнано винним в умисному вбивстві журналіста Георгія Гонгадзе та засуджено до довічного ув’язнення.
За матеріалами СБУ протягом 2007—2009 років були прийняті судові рішення про заборону діяльності та примусовий розпуск ряду організацій екстремістського та сепаратистського спрямування, які діяли на території України під контролем іноземних спецслужб, також було сформовано перші українські списки персон «нон-грата».
Період керівництва СБУ (2014—2015)
22 лютого 2014 Верховна Рада 299 голосами призначила Валентина Наливайченка уповноваженим по контролю за діяльністю СБУ.
Формально-юридичний статус (повноваження) інституту Уповноваженого законодавчо не був визначений. 24 лютого 2014 року Верховна Рада України призначила Наливайченка головою Служби безпеки України.
Наливайченком було ініційовано денонсацію (в односторонньому порядку) міжнародних міжвідомчих договорів, які на той час були укладені між СБУ та спецслужбами РФ. Окрім цього, Наливайченко ініціював денонсацію Угоди між Кабінетом Міністрів та Урядом РФ про заснування та умови діяльності інформаційно-культурних центрів, згідно якої на території України при Посольстві РФ в Україні, а також Генеральних консульствах РФ у Харкові, Одесі та Львові діють представництва Російського центру міжнародного наукового і культурного співробітництва.
Ініціатива була обумовлена використанням представництв Центру для координації діяльності громадських об’єднань проросійської спрямованості з метою дестабілізації суспільно-політичної ситуації в Україні. Неодноразово виступав за розрив дипломатичних відносин між Україною та РФ, розірвання Угоди про дружбу, співробітництво та партнерство між Україною та РФ.
На початку 2014 року було проведено наймасштабнішу «кадрову чистку» серед генералітету та вищого офіцерського складу СБУ: було звільнено усіх діючих та призначено нових заступників голови СБУ, керівника Антитерористичного центру, керівників функціональних підрозділів Центрального управління СБУ та регіональних органів Загалом, було звільнено 24 % особистого складу служби.
Ключові функціональні підрозділи — захисту національної державності та контррозвідки було оновлено з числа молодих та патріотично налаштованих професіоналів. Бійців добровольчих батальйонів почали залучатися до проходження військової служби у Центрі спеціальних операцій СБУ.
Було створено Громадську раду з питань очищення та оновлення СБУ до роботи якої було запрошено громадських діячів, експертів, журналістів. Наливайченко першим серед керівників центральних органів виконавчої влади пройшов перевірку згідно з Законом України «Про очищення влади», а також став єдиним керівником спецслужб, який розсекретив та оприлюднив у відкритому доступі матеріали власної особової справи.
З метою покарання осіб винних у репресіях та розстрілах активістів Євромайдану, з березня 2014 року СБУ розпочала збір доказів протиправної діяльності представників правоохоронних органів в період Революції Гідності. Після зустрічі Наливайченка з адвокатами та родичами героїв Небесної сотні, було створено оперативну групу для взаємодії із слідчими ГПУ та передано задокументовані докази т. зв. «російського сліду» у трагічних подіях на Майдані.
На початку військової агресії РФ проти України, СБУ було знешкоджено десятки ворожих диверсійно-розвідувальних груп, упереджено чисельні терористичні акти в різних регіонах України, припинено діяльність низки особливо небезпечних екстремістських угруповань. З лютого 2014 року — по квітень 2015 року, згідно матеріалів прес-центру СБУ, було викрито 16 саботажних мереж ГРУ та ФСБ РФ, припинено розвідувальну діяльність 11 кадрових співробітників ГРУ ГШ ЗС та СЗР РФ, порушено більш ніж 3000 кримінальних проваджень.
На початку вересня 2014 року за рішенням голови СБУ В.Наливайченка було створено Міжвідомчий центр допомоги громадянам в питаннях звільнення полонених, заручників та винайдення зниклих безвісти.
За період 2014—2015 р.р. завдяки діяльності Центру було звільнено 2716 незаконно захоплених українських громадян.
Добровільна відмова від статусу учасника бойових дій
Попри те, що в якості голови СБУ В.Наливайченко з перших днів російської агресії брав безпосередню участь у захисті і обороні України, від статусу «учасника бойових дій» добровільно відмовився. Міжвідомча комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, розглянула та задовільнила відповідне особисте подання від В.Наливайченка на початку 2015 року.
Справи проти Наливайченка
2013 року на основі звернення народних депутатів України від КПУ, Генеральною прокуратурою України було розпочато кримінальне провадження стосовно В.Наливайченка. Народні депутати повідомляли у своєму зверненні про те, що під час перебування на посаді Голови СБУ, Наливайченко виділив для користування співробітникам ЦРУ кабінети в приміщенні СБУ, а також надав співробітникам американської спецслужби можливість ознайомитися із секретними документами, вміст яких складає державну таємницю України. Сам Наливайченко назвав це «доносом комуністів» та «шизоїдним НКВДизмом».
2014 року новим керівництвом ГПУ цю справу було закрито.
2014 року Слідчий комітет Російської Федерації розпочав проти Наливайченка досудове розслідування про нібито вчинення особливо тяжких злочинів за чотирма статтями Кримінального кодексу РФ.
21 вересня 2017 року, Головним слідчим управлінням СБУ почато розслідування щодо фактів незаконного перетину кордону екс-головою СБУ В.Наливайченком у 2014—2015 р.р. За версією слідства, у 2014—2015 р.р. співробітниками СБУ було організовано незаконний перетин державного кордону України одним із колишніх керівників СБУ, який разом із лідером ОО «Український вибір» В.Медведчуком здійснив декілька візитів до Російської Федерації без проходження митного та прикордонного контролю.
25 вересня, із аналогічними звинуваченнями на адресу В.Наливайченка в ефірі телеканалу «112» виступив лідер партії «За Життя!» Вадим Рабинович.
За словами Наливайченка, ця справа проти нього є цілком сфабрикованою та політично вмотивованою.
Політична кар’єра
Після обрання В.Януковича Президентом України, у березні 2010 року Валентин Наливайченко пішов з посади голови СБУ та виступив із категоричною незгодою щодо підписання Україною т. зв. «Харківських угод», згідно з якими терміни перебування ЧФ Росії на території України пролонговувалися до 2042 року.
2010—2014
У вересні 2010 вступив у політичну партію «Наша Україна», був обраний головою політради партії.У травні 2010 оголосив про створення та початок діяльності громадської ініціативи «Оновлення країни».
Від початку створення організації «Комітет опору диктатурі», став активним учасником опозиційного руху та виступив з ідеєю формування єдиного виборчого списку опозиції на парламентських виборах 2012 року.
Навесні 2012 року В.Наливайченко склав повноваження голови політради, припинив членство в «Нашій Україні» та приєднався до політичної партії «УДАР Віталія Кличка (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка».
12 грудня 2012 року Валентина Наливайченка було обрано народним депутатом України. Протягом VII скликання ВРУ: член депутатської фракції Політичної партії «УДАР», перший заступник Голови Комітету Верховної Ради України у закордонних справах, член Постійної делегації у Парламентській асамблеї Організації з безпеки та співробітництва в Європі, керівник депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Фінляндською Республікою та співголова міжфракційного депутатського об’єднання «Європейський вибір».
Працює за такими напрямами:
- європейська інтеграція, наближення підписання Угоди про Асоціацію з ЄС, зону вільної торгівлі і лібералізацію візового режиму для громадян України;
- верховенство права і дотримання громадянських свобод, реформування системи судочинства;
- антикорупційні реформи, боротьба з розкраданням бюджету та відмиванням коштів;
- персональна відповідальність посадових осіб усіх рівнів, скасування чиновницьких пільг та привілеїв;
- зміцнення місцевого самоврядування, розширення повноважень місцевих громад.
2013 року був учасником та співорганізатором політичних заходів на підтримку Ю.Тимошенко в Німеччині. В ході візиту делегації українських опозиційних політиків до німецького Бундестагу, виступив із закликом до припинення політичних репресій режиму Януковича проти лідерів української опозиції.
З перших днів Євромайдану Наливайченко став його активним учасником. Був організатором зустрічей делегацій Литви та Польщі із учасниками протестних акцій. Брав активну участь у нічних чергуваннях народних депутатів та охороні наметового містечка від нападів «тітушок» та правоохоронців. Сприяв визволенню затриманих активістів із Лук‘янівського СІЗО. Брав участь у заходах на підтримку незаконно переслідуваних активістів у Шевченківському та Оболонському районних судах м. Києва.
Під час прийняття т. зв. Диктаторських законів Януковича, був серед тих народних депутатів, хто блокував парламентську трибуну і намагався заблокувати прийняття скандальних політичних рішень.
2014—2018
Після тривалого періоду непорозумінь із Президентом України П.Порошенком, 18 червня 2015 року пропрезидентська коаліція в ВРУ приймає рішення про відставку В.Наливайченка з посади Голови СБУ.
За інформацією ЗМІ, за відставку Наливайченка з посади голови СБУ депутатам пропонувалися гроші.
Одразу після свого звільнення із СБУ В.Наливайченко виступає із серією публічних корупційних звинувачень на адресу керівництва Генеральної прокуратури України, Національного банку України, Державної фіскальної служби України, а також керівників фракції БПП у Верховній Раді України.
У жовтні 2015 року, під час засідання Комітету ВРУ по боротьбі із оргзлочинністю та корупцією, виступив із звинуваченнями на адресу нардепа від БПП Ігоря Кононенка щодо вчинення корупційних дій та відмивання коштів..
2016 — заснував громадсько-політичний рух «Справедливість», голова цієї політичної партії.
Паралельно, разом із відомими активістами та волонтерами Наливайченко реалізує низку проектів по допомозі силам АТО. Зокрема, на передову передається 7 сучасних житлово-санітарних модулів; закуповується і направляється близько 100 тон продуктів харчування та більше 100 засобів для обігріву; відремонтовано 27 одиниць військової техніки; придбано 12 квадрокоптери та 4 дрони для «Центру аеророзвідки Марії Берлінської». В рамках спільного проекту з ПДМШ: надано медичні послуги понад 30 000 пацієнтам в зоні АТО, обстежено 3038 дітей; проведено 35 ротацій, у яких взяло участь понад 400 медиків-добровольців.
14 листопада 2017 — відправився до США, маючи на меті посилення санкцій проти РФ. Наступного дня заявив, що його поїздка до Вашингтону пов‘язана з розслідуванням причетності українських високопосадовців до офшорів, незаконного збагачення і несплати податків в Україні.
10 вересня 2017 — підтримав Саакашвілі під час його прориву кордону України в обхід пункту пропуску, разом із ним перетнув кордон. 8 грудня Мостиський районний суд Львівської області оштрафував Наливайченка на 3,4 тис. грн за незаконний перетин кордону в пункті пропуску «Шегині» 10 вересня. За це також був внесений до бази «Миротворець».
2017—2018 р.р. публічно виступає на захист М.Саакашвілі та як співорганізатор разом із «Справедливістю» бере участь у опозиційних заходах спільно з «Рухом нових сил».
На думку Наливайченка, переслідування екс-президента Грузії в Україні є безпідставним та незаконним.
Впродовж 2015—2018 р.р. активно співпрацює із представниками політичного істеблішменту США над посиленням санкцій стосовно РФ, реформуванням антикорупційної політики України, наданням Україні фінансової, оборонної та технічної допомоги, летальної зброї тощо. Як лідер партії «Справедливість» В.Наливайченко підтримує партнерські стосунки із партіями опозиційного націонал-демократичного спектру: «Батьківщина», «Самопоміч», «РНС», «УКРОП», «Громадянська позиція А.Гриценка».
Згідно результатів соціологічних досліджень, проведених у період з 26 липня по 17 серпня 2018 року по всій території України, президентський рейтинг Наливайченка складає 3,9 %.
Особисте життя
Валентин Наливайченко одружений, виховує доньку Ольгу Наливайченко. Дружина — Олена Наливайченко.
Нагороди та відзнаки
- Орден князя Ярослава Мудрого IV ступеня (17 лютого 2010) — за значні особисті заслуги у захисті державних інтересів України, активну діяльність у висвітленні правди про трагічні сторінки історії України, багаторічну сумлінну працю.
- Орден князя Ярослава Мудрого V ступеня (22 червня 2007) — за вагомий особистий внесок у розвиток конституційних засад української державності, багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм та з нагоди Дня Конституції України.
- Командорський хрест почесного ордену «За заслуги перед Литвою» (липень 2009).
- VALENTYN NALYVAICHENKOMember of the Ukrainian Parliament
- Valentyn Nalyvaichenko (born in 1966 in Zaporizhzhya, Ukraine) is a Member of the Ukrainian Parliament, Secretary of the Parliamentary Committee for Ukraine’s integration into the EU. Valentyn Nalyvaichenko started his civil and political activity shortly after he was terminated from his post as the Head of the Security Service of Ukraine (SBU) for refusing to stop investigations into the corruption and embezzlement by the country’s political elite. As a politician and civil activist he led the Anti-Corruption Movement (non-governmental organization, founded in 2015) and the Justice Civil and Political Movement (political party, founded in 2016).In 2019 Mr. Nalyvaichenko competed in the presidential and parliamentary elections.Valentyn’s overarching motivation is to provide a European future for Ukrainian citizens. He is committed to unite citizens, nationwide, to push the government for transparent investigations and independent prosecutions of those engaged in corruption. As the government has not been able to effectively combat corruption, he is bringing together all citizens of Ukraine, from East to West, to find corruption and report it to the appropriate government offices, while keeping pressure on them to act, and not let the accused get to walk away free. Today, his Movement is represented across Ukraine and unites over 200 civil society organizations.Valentyn Nalyvaichenko served twice as the Head of the Security Service of Ukraine (SBU) from 2014 to 2015 and from 2006 to 2010. As the head of the SBU he initiated fundamental reforms to establish European security service, by eliminating “the totalitarian legacy” of the Soviet KGB. Depoliticization and demilitarization of the Ukrainian security service became key priorities for his reforms. Valentyn Nalyvaichenko took leadership in promoting and implementing the Euro-Atlantic strategy of Ukraine. He initiated a joint Working Group “Ukraine-NATO” on military reform. Valentyn Nalyvaichenko initiated unprecedented efforts aimed at restoring historical memory that resulted in declassifying and digitalization of archives of the SBU, and making them available to public. He created special research centers to discover, declassify and release documents related to different periods of modern Ukrainian history, including tragic times of Holodomor (Ukrainian Famine) of 1932-33, Stalin repressions, WWII, Ukrainian Insurgent Army (UPA), repressions against Ukrainian intelligenzia and patriots of the 60-s, 70-s, and 80-s. For the first time in the history of independent Ukraine people could have access to actual cases and files of their prosecuted family members and friends.After the Revolution of Dignity in 2014, while head of the SBU, he immediately acted to freeze and recover stolen assets from Yanukovich-era government officers. He subsequently renovated Ukrainian counterintelligence, kept Ukraine safe from terrorist attacks when Russia began the war against Ukraine, implemented wide-ranging counterintelligence and counterterrorism reforms, initiated assets recovery stolen by former top-officials, as well as investigation of the crimes against humanity, led the investigation into the downing of the Malaysian airliner MH-17, helping to prove it was done by the Russian-backed separatists.
Earlier in his public career Valentyn Nalyvaichenko served as Member of the Parliament of Ukraine (Verkhovna Rada of Ukraine) from December 2012 to February 2014. He was a member of UDAR fraction (Ukrainian Democratic Alliance for Reforms political party) and the First Deputy Chairman of the Parliamentary Committee on Foreign Affairs, chaired the MP Group on Inter-Parliamentary Relations with the Republic of Finland, served as a member of the Standing Delegation of Verkhovna Rada of Ukraine in the Parliamentary Assembly of the Organization for Security and Cooperation in Europe. Valentyn Nalyvaichenko drafted 18 laws and regulations on the issues of transparency of elections, accountability of the government, denouncement of privileges for MPs, simplifying doing business in Ukraine, liberalization of visa regime, opening of borders for Ukrainians and combating illegal migration. Before that he was a chairman of the Political Council of Nasha Ukraina (Our Ukraine) political party from September 2010 till May 2012.
During various stages of his diplomatic service career, Valentyn Nalyvaichenko has held senior positions at the Ukrainian Ministry of Foreign Affairs (MFA). As the Deputy Minister of Foreign Affairs of Ukraine in 2004-2005 he made great progress in liberalization of visa regime with countries oFf Europe that resulted in Ukraine signing EU-Ukraine Visa Facilitation Agreement, and with the United States, including introduction of the 5 year US visas for citizens of Ukraine. He served as Ambassador to Belarus, consul general at the Ukrainian embassy in Washington from 2001 to 2003, and as a first secretary in the Ukrainian embassy in Helsinki, Finland in the mid-1990s. During the tragic events of August 1996 in Norway, the worst airplane crash in Norway’s history, when over 140 miners of Russian and Ukrainian mining communities of Barentsburg and Pyramiden on Spitsbergen Svalbard had been killed, he served as a key liaison officer between Norwegian and Ukrainian officials on all aspects of investigation of this case and dealing with its consequences.
Vision: Valentyn Nalyvaichenko is committed to fighting for a corruption-free and just Ukraine. He views the Ukraine — US and Ukraine – EU strategic partnership as the keystone for Ukraine’s foreign policy.
Positions: Valentyn’s political persuasion is center-right, and he is determined to cut red-tape, corruption and bureaucracy in order to create a strong economic climate to help Ukraine grow and become a prosperous country fully integrated into the European community. Integral to national sovereignty, the liberation of Eastern Ukraine and Crimea from Russian occupation is a key priority. Ukraine must seek full-scale membership in the EU and NATO.
Charity and Social: Valentyn actively supports Ukrainian veterans and works to improve the plight of internally-displaced persons.
Valentyn Nalyvaichenko was awarded the Order of Prince Yaroslav the Wise V and IV degrees, and the Order for Merits to Lithuania — Commander’s Cross.
Valentyn Nalyvaichenko graduated from the National Taras Shevchenko University of Kyiv with honors in 1990, majoring in linguistics. He is fluent in English and Finnish.
He is married and has an adult daughter.
Follow Valentyn Nalyvaichenko on:
Valentyn Nalyvaichenko, @nalyvaichenko.valentyn
- Nalyvaichenko, @Nalyvai_V
@nalyvaichenkovalentyn