Тиск на UA:Перший і закон про олігархів — якої реакції чекати від США та ЄС


Спроби тиску на редакційну політику суспільного мовлення UA:Перший з боку Офісу президента матимуть довготривалі і серйозні наслідки.

Темники Офісу президента і спроби впливати на мовлення центральних телеканалів — уже ні для кого в Україні не таємниця.

Однак скандал з UA:Перший виходить далеко за межі України. Програма, на редакційну політику якої, за твердженням журналістів, чинили тиск чиновники, фінансується за рахунок грантових програм, в тому числі за кошти платників податків зі Сполучених Штатів та ЄС.

Знаю, що США з часів Революції Гідності активно підтримували розвиток суспільного мовлення в Україні та стояли у витоків створення UA:Перший.

Демократія і свобода слова – основні цінності, які США та ЄС допомагають захищати і розвивати в Україні. Не дарма гасло провідної газети євроатлантичного світу The Washington Post звучить так: «Демократія вмирає в темряві».

Журналісти суспільного телеканалу публічно звинуватили Офіс президента в тиску і намаганнях вплинути на редакційну політику.

І Офіс президента не те, щоб спростував ці звинувачення, а просто розвів руками, мовляв, «ми проводимо консультації».

Останні кільки місяців на Заході все частіше висловлюють тривогу наступом на свободу слова в Україні. Ці побоювання значно посилися після так званого проєкту закону про олігархів.

Європейські дипломати і експерти в один голос попередили про наміри влади під прикриттям цього закону відібрати у великого бізнесу їхні телеканали. І тим самим зруйнувати плюралізм думок і нав’язати цензуру. По суті повторити в Україні російську тоталітарну модель контролю над медіа.

Але якщо телеканали українських олігархів колективний Захід не готовий відкрито захищати, то настільки зухвалий наступ Офісу президента на суспільне мовлення, яке фінансується з нашого бюджету та за рахунок західних грошей, без жорсткої реакції точно не залишиться.

Якою буде ця реакція, ми дізнаємося уже найближчим часом. Якщо говорити про червоні лінії, то у питанні свободи слова, Офіс президента їх сьогодні очевидно перетнув.