Європарламент визнав Білоруську АЕС загрозою: які це наслідки матиме для України


Минулого тижня Європарламент ухвалив резолюцію проти енергетичного проєкту Кремля – атомної електростанції в місті Островець на півночі Білорусі. АЕС офіційно визнали загрозою для безпеки в регіоні.

Резолюція також містить вимогу щодо негайної зупинки станції.

Рішення Європарламенту вкотре продемонструвало єдину позицію європейських країн щодо геополітичних і енергетичних проєктів Росії, які загрожують безпеці в регіоні. На жаль, таке розуміння абсолютно відсутнє в діях української влади! І це може призвести до катастрофічних наслідків для нашої держави.

У січні Україна придбала у Білорусі 180 млн кВт годин електричної енергії, левова частка якої була вироблена на АЕС в місті Островець.

12 січня Міністерство енергетики Білорусі повідомило, що станція вперше з моменту запуску – тобто з листопада 2020 року – змогла вийти на повну потужність, що було б не можливо без закупівель України.

Фактично в січні Україна профінансувала білоруську атомну станцію на 10,1 млн доларів і гарантувала їй збут близько 50% продукції.

Таке рішення йшло в розріз з діями наших союзників у країнах Балтії. Ці країни обмежили доступ білоруської атомної енергії на свої ринки. Це необхідно було для того, щоб позбавити АЕС ринків збуту та протидіяти загрозам національній безпеці.

По суті, рішення української влади в цей же час нівелювало зусилля країн Балтії, і станція змогла запрацювати на повну потужність.

Це викликало не те що подив з боку колег у Литві і Польщі, а й відверте розчарування діями української влади. Більше того, за місяць до офіційного запуску Білоруської АЕС, влада України на офіційному рівні запевняла партнерів, що ми як країна не плануємо співпрацювати і підтримувати АЕС.

Останні кілька днів мав численні розмови з колегами з Литви, і вони запевняли, що на резолюції Європарламенту боротьба з загрозою, яку несе Білоруська АЕС, не зупиниться.

Наступним кроком можуть стати європейські санкції проти юридичних осіб, які співпрацюють з атомною станцією і таким чином сприяють її роботі. Зокрема, це може стосуватися й українських компаній, які закуповують струм для постачання в Україну.

Тому не зайвим буде нашим національним виробникам, зокрема, таким великим промисловим компаніям на кшталт «Інтерпайпу», задуматися про наслідки купівлі електроенергії в Білорусі. Міжнародні санкції — це серйозно!

Сьогодні — півтора місяці з того часу, як Україна закуповує струм на Білоруській АЕС. За цей час придбали 350 млн кВт годин на суму понад 550 млн гривень. Ці гроші пішли на фінансування чергової енергетичної зброї Кремля, яка до того ж несе колосальну загрозу для життя і здоров’я жителів континенту.