Оборона України починається з оборони кожного українця


Запит українців на нові обличчя в політиці стабільно високий.  За рік до президентських виборів люди з надією поглядають у бік молодих політиків. Серед них – очільник руху «Справедливість» Валентин Наливайченко.

Екс-глава СБУ та дипломат зі значним міжнародним досвідом, відвідавши Луцький замок, приходить на розмову із журналістом «Волинської правди». На початку інтерв’ю – тисне руку та з дипломатичною харизмою налагоджує зоровий контакт, спілкується про буденні проблеми. У розмові Валентин Наливайченко  категоричний та рішучий, але водночас тактовний і розсудливий.Політик добре орієнтується в стані справ на Волині, щиро говорить про політичну ситуацію в державі та пишається тим, що досліджував УПА.

Валентине Олександровичу, вітаю Вас на Волині. Ви часто акцентуєте на тому, що для покращення життя в Україні потрібно змінити три ключових чинники: подолати корупцію, зупинити війну та запустити економіку. Власне, якщо говорити про корупцію, то ця проблема для української держави чи не найбільш болісна. Фактично, кожен політик говорить про неї, але ніхто не може вирішити, тому все здебільшого так  і залишається на рівні балачок та обіцянок . Чого ж не вистачає для того, аби вирішити цю проблему?

Не вистачає політичної волі. А заважає нинішній владі, як і попередній, за часів Януковича, надзвичайна корумпованість самої влади. Тому я не просто відповідаю, у чому проблема, а й маю чіткий і жорсткий план дій. Я переконаний, що очищення країни, боротьбу з корупцією та її знищення треба почати згори: з президента, з депутатів, з суддів. Зокрема, треба раз і назавжди скасувати недоторканність нардепів, ухвалити закон про імпічмент, скоротити кількість народних депутатів до 300 осіб. Водночас потрібно запровадити справді незалежний Антикорупційний суд з дуже жорсткими повноваженнями карати за корупцію і повертати вкрадене в бюджет. У тому числі, вкрадене і виведене в офшори за кордон.

Мій другий пункт у нашому плані – задіяння всіх міжнародних контактів для розшуку і повернення в Україну вкраденого: від Павла Лазаренка до Петра Порошенка. Схеми корупційні ті самі, повірте мені. Я довий час працював у дипломатії і маю серйозні партнерські відносини з нашими американськими партнерами. Вони підтримують нас, допоможуть розшукувати і повернути вкрадене в Україну. Для мене боротьба з корупцією означає боротьбу з внутрішнім агресором. Я розумію, що саме в цьому причина таких негараздів, такого приниження кожного українця. Гирі на ногах кожного українця – це корупція. А щоб зняти ці ланцюги, їх розбити, я маю повну рішучість і чіткий план. Це можна і треба робити з новою командою, з новими українцями. Тому так багато громадських патріотичних організацій у русі «Справедливість»: ми знаємо нових, молодих і рішучих, яких можна приводити до влади. Справді, нова Україна вже є. Вона серед добровольців, ветеранів АТО, молодих журналістів, активістів, медиків. Це є справжня Україна.

І така Україна може і має бути по-іншому збудована, відбудована через очищення влади.

«Панічний переляк Порошенка і всієї його влади заважає вже три роки, щоб запрацював Антикорупційний суд»

Важливим для подолання корупції і  водночас доволі болісними для українського політикуму та олігархату є питання створення Антикорупційного суду. Ваша експертна думка щодо того, ким і навіщо блокується створення такого суду? Чи справді Антикорупційний суд замкне так званеумовне коло, яке потрібне для того, щоб корупціонери отримували заслужене покарання?

Я переконаний, що панічний переляк Порошенка і всієї його влади заважає вже три роки, щоб запрацював Антикорупційний суд. Такий суд потрібен, щоб жорстко карати корупціонерів. До речі, кримінальну відповідальність за корупцію треба посилювати для того, щоб повертати вкрадене, і для того, щоб правосуддя та справедливість вершилися бодай в одному суді. На моє переконання, жорсткі покарання мають бути для всіх, незалежно від того, чи є ця людина президентом, прем’єром чи не обіймає високих посад. Саме так треба урівняти всіх перед законом. Живіть так, як живуть усі громадяни України, ходіть у ті самі лікарні, діти ваші мають навчатися в тих самих школах. Жодних привілеїв! Державна служба має справді стати службою для громадян України. Тому я сам ніколи не користувався жодними привілеями і буду відстоювати їх скасування: відміну так званих спецлікарень, спецшкіл і так далі. Нарешті в Україні має з’явитися влада, яка служить людям і відповідає перед людьми. Це два ключових принципи для очищення країни. Тому для знищення корупції мають бути найжорсткіші покарання. Рух «Справедливість» узяв до своєї програми жорстке посилення кримінальної відповідальності, ми змінимо законодавство і впровадимо відсутність терміну давності за корупційні злочини і запровадимо це так, як у маленькій Словенії – відшкодування за корупцію людям та бюджету держави.

«Оборона України починається з оборони кожного українця»

Згадаймо й про тему війни. Наскільки ефективною є боротьба з агресором у нинішньому форматі, чи справді ООС та дипломатичні заходи дають бажаний результат?

Уже давно потрібно було віддати керівництво захисту країни фаховим військовим і мати політичну волю, щоб оголосити серйозну оборонну мобілізацію, задіяти оборонні заводи, захищати наших воїнів, аби не було поранених і загиблих кожного дня . Це по-перше.

По-друге, я маю чіткий план, як зупинити війну і звільнити українські землі від агресора. Мій національний план є чітким дороговказом зі щоденними кроками в економіці, безпеці, обороні. Для перемоги потрібне посилення міжнародної коаліції. Найголовніше, що і національний план, і міжнародна коаліція мають бути збудовані на потужних міжнародних гарантіях у вигляді серйозної міжнародної угоди з деокупації України. Це головне, із чим я йду на президентські вибори, адже ми разом з міжнародними партнерами маємо план конкретних дій. Я категорично не сприймаю ситуацію, яка є зараз, коли у владі ніхто ні за що не відповідає, а корупція є навіть в оборонній сфері у той час, як на українських заводах немає державних замовлень. А скільки порізаних і вивезених підприємств, наприклад, з Луцька? Це неправильно і зрадницьки щодо власної держави. Оборона України починається з оборони кожного робочого місця в країні, з державних замовлень на підприємства, і це є підтримкою кожного українця зарплатою, пенсією, соціальними гарантіями. Таким є моє бачення: як можна і треба діяти тут і зараз, не чекаючи довгі роки. Для цього потрібна нова дієва і патріотична українська влада.

«Навіть “смотрящі” вже повернулися, і про це знає кожен на Волині»

Ви згадали про підтримку оборонної сфери, державні замовлення на військових заводах. Наскільки в цьому плані багато спільних рис з воєнним станом?

Цей план має концептуально значно вищий рівень. Це національний план дій, який об’єднає всю країну, всіх громадян.. Значна частина плану дій – це посилення обороноздатності,, щоб запрацювали заводи, з’являлися робочі місця, гідні зарплати та соціальне забезпечення. Наведу конкретні приклади: рух «Справедливість» привіз на передову сім модулів безпеки, у тому числі й санітарних.  Це сучасні конструкції, броньовані, створені за європейськими стандартами. У них проживають наші воїни на передовій після ведення служби. У модулях вони можуть прийняти душ, отримати першу медичну допомогу. Я вважаю, що все українське військо має бути забезпечене такими модулями. Дуже важливо, що вони виготовляються на українських заводах. Ми це змогли зробити як громадсько-політичний рух і вважаємо, що так повинна працювати влада.  Для мене конкретна справа у вигляді виготовлення таких модулів і означає конкретні дії для захисту своєї території. Так само як забезпечення сучасним озброєнням. Це теж дуже важливо. Я віддав дуже багато часу і сил роботі з нашими міжнародними партнерами, і допомога почала надходити ще в 2014-му році. Останні кроки такої допомоги – «Джевеліни». Тому треба діяти конкретно і рішуче, маючи чіткий план. Загалом же, державні підприємства мають працювати, а не бути банкротами і в Рівненській області, і в Волинській, і по всій країні. Не може «Волиньторф», наприклад, бути збитковим, і він не є таким насправді. Його свідомо роблять збитковим, бо влада багатіє на цьому. Навіть «смотрящі» вже повернулися, і про це знає кожен на Волині, але про це зі ЗМІ в Києві не почуєш. Це ж неподобство! Ми під час Революції Гідності боролися проти такої системи Януковича, щоб зараз повернути таку саму систему? Тому я відстоюю, що державні підприємства мають бути прибутковими, підтримуватися державними оборонними замовленнями, а таким чином мають створюватися і робочі місця, і достойні зарплати, і, відповідно, податки в бюджет і пенсійний фонд. Ось так, на моє переконання, треба діяти тут і зараз.

«Треба розбудовувати збройні сили  за традиціями УПА»

Після повернення окупованих територій їх потрібно буде відбудовувати, людей наново навчати жити під українським стягом і за нашими законами. Яким чином можна провести реінтеграцію окупованих територій України?

У моєму плані деокупації передбачена і реінтеграція, відбудова економічного та соціального життя як першочергові заходи на звільнених територіях. Під тиском агресор має піти. У цьому сумнівів у мене немає. Разом з тим, я відстоюю думку і повторюю, що українська успішна держава має з’явитися тут, на нашій землі, де немає зовнішнього агресора, але для цього треба здолати внутрішнього агресора – корупцію, очистити владу, створити незалежні суди. Має з’явитися успішна українська модель тут, на Волині, у Луцьку, у Ківерцях. Для мене це нові робочі місця, відсутність корупції, свобода слова і журналістики. Все українське і патріотичне треба підтримувати, створювати свій український світ. Для мене, як ні для кого, традиції УПА та розсекречення архівів КГБ були тією справою, якій я і мої однодумці, які працювали зі мною, віддали багато сил. І ми не помилилися. Більше того, ми підемо далі й повернемо правду про Українську повстанську армію. На моє переконання, треба розбудовувати збройні сили  за традиціями УПА, яка, по суті, чинила опір більшовизму більше двадцяти років. Традиція УПА відновилася в наших добровольчих батальйонах. Прийдемо до влади – ухвалимо закон про українську добровольчу армію: заслужили наші добровольці на це, і країна заслужила на те, щоб з’явилася серйозна оборонна добровольча структура, захищена і державою, і законом. Ось так можна і треба діяти. Але чинна влада закриває лікарні, школи. Таке враження, що внутрішній агресор ще більше знахабнів, ніж зовнішній. Корупціонери добивають життя українців далеко від фронту, навіть у Волинській області. Для прикладу, учора ми захищали районну гімназію у Млинові, у ваших сусідів на Рівненщині.  З якого такого дива? Громада голодує два тижні, щоб відстояти право дітей навчатися на українській землі…

Навчатися там, де вони хочуть…

Не просто хочуть. Ця земля належить їм, а не тимчасовим корупціонерам у владі. Це школи українців,а не уряду, який не може виділити навчальні субвенції. Такі ситуації, відсутність якісної освіти, робочих місць змушуують куди виїжджати молодь з Луцька?

У Польщу!

Так, навіть зараз навіть у Білорусь знову почали виїжджати. Я, до речі, працював послом у Мінську. Я пишаюся своєю країною, наші молоді люди гідні, щоб мати тут хороші зарплати. Наші медсестри і лікарі залишають свої робочі місця, бо Польща пропонує їм понад тисячу євро. Тому обов’язок української держави – запропонувати гідні зарплати, к десятки разів вищі, ніж зараз. Скоро будуть порожні лікарні, зокрема і тут, на Волині. Ось до чого призводить недбалість, корумпованість влади. Я пропоную зовсім інший план: дбати про своє, відновлювати економіку і робити все можливе, щоб влада служила людям. Ми місяць тому в Києві провели конференцію з нашими естонськими партнерами. Вони привезли найкраще програмне забезпечення, і ми спільно презентували його для всіх громадян України. Таким чином ми показали як раз і назавжди можна забути про корупцію, створивши електронний уряд.  Це безкоштовний портал для всіх громадян України, де будуть виставлені і запропоновані в користування всі реєстри, послуги із відкриття бізнесу, банківські послуги аж до працевлаштування і влаштування дитини в дитячий садок. Ми вже  маємо готовий продукт, і в Естонії це працює. Комп’ютеру хабара не даси. Тому електронний уряд, на переконання нашої команди, – один з суттєвих кроків, щоб і спростити життя людей, і зменшити корупцію.

І вступ України в НАТО, і миротворча місія ООН провалені українською владою

Політики дедалі частіше говорять про вступ України в НАТО та миротворчу місію ООН в Україні. Хоча часто  це виглядає як звичайнісінький піар та популізм. Ви вірите в такий розвиток подій?

І вступ України в НАТО, і миротворча місія ООН провалені українською владою. Не вирішено жодного із цих питань. Це гірка правда, і, на жаль, для нас, громадян України, більше ніж чотири роки знову втрачено після Революції Гідності. Ми ж тоді всі, від Волині і до Запоріжжя, відстояли європейську інтеграцію, свободу слова і чесні вибори. Саме за це боролися люди. Зараз після останнього саміту НАТО я, як фахівець, побачив, що максимум, що зробили наші партнери – підтвердили, що ми знову прагнемо в НАТО. Скільки можна дурити українців? Давно потрібно було розробити національний план і з європейськими партнерами, і з НАТО, збільшити фонди фінансування та програми для підтримки Збройних Сил України. Ми це робили у 2014-му році, робив я і раніше. Тоді були збудовані полігони, і багато інших можливостей було саме через конкретні проекти в інтересах української безпеки. Ось так я розумію справжню інтеграцію України в НАТО. Це побудова на своїй території сучасних центрів для сил безпеки та оборони.

А як щодо миротворчої місії?

Взагалі-то, про цю тему заговорили й забули. Я вважаю, що влада тоді збрехала громадянам України і зараз сором’язливо намагається замовчати це питання. Нам потрібна моніторингова місія ООН, я так вважаю як фаховий дипломат. На тимчасово окупованих територіях така місія потрібна, і в моєму плані деокупації вона передбачена, але не на словах, а насправді. Ця місія потрібна для того, щоб задіяти міжнародні гуманітарні програми, фонди та гроші, щоб потім вирішувати питання на вже звільнених територіях. Це насамперед відновлення інфраструктури, доріг, лікарень, шкіл і помешкань. Треба дати переселенцям можливість знову повернутися додому. Ось для цього була потрібна моніторингова місія ООН, а не балачки про миротворців, які так і не вирішила влада.

.

Як відомо, НАТО є чи не найбільшим подразником для Росії. Чи не призведе тісна співпраця чи то й імовірний вступ України в НАТО до ще більшої ескалації конфлікту та посилення вогню?

Нашим національним інтересам, безпеці громадян України відповідає інтеграція в ЄС, європейські стандарти для наших збройних сил та сил безпеки. У контексті цього треба говорити і про членство в НАТО. Російська федерація є агресором проти України. Збройні сили Російської Федерації, її спецслужби і найманці якраз і окупували українські території. Тому таке чітке розуміння того, що твориться на нашій землі, спонукає до конкретних дій, щоб захистити кожного українця . Російська федерація має зупинити агресію, вивести свої війська, і після цього можна та треба думати, як вирішувати подальші питання із цієї країною, яка справді є нашим сусідом, і від цього ніде подітися. Однак ця країна має зупинити свій режим, повернути наших бранців, політв’язнів. Ось як я бачу цю ситуацію. Її треба об’єктивно розуміти, бо коли ти розумієш правдиво, то ти знаєш, що робити.

«Тимчасово заспокоїти або задовольнити агресора не можна»

Говорити з Росією треба виключно з позиції сили і не боятися подальшої ескалації війни на Донбасі?

Російська агресія має бути зупинена, а російські війська та спецслужби – виведені з України. Це національний приорітет. Цим має займатися нова українська влада та міжнародні партнери. Друже, наші міжнародні партнери, у тому числі НАТО і ЄС , США та Канада, ми всі маємо тисути на них, щоб вони пішли з нашої території. Завершити війну треба зараз, щоб не гинули наші хлопці і не завдавалася така шкода економіці України. Це питання є першочерговим. Тому саме на це сили і засоби вже спрямовані. Ви кажете, що щось може посилити чи спровокувати, але ж агресор уже на нашій території з 2014-го року. Зрозумійте, що тимчасово заспокоїти або задовольнити агресора не можливо. Він буде ставати ще більшим хижаком. Тому треба оборонятися й мати серйозних союзників. Мені приємно, що, наприклад, з американськими партнерами, з республіканцями в Сенаті ми маємо хорошу співпрацю. Буквально нещодавно вони посилили санкції проти «Північного потоку-2», проти тих, хто підтримує економічні проекти Росії в обхід України на шкоду нашим інтересам. Оце я вважаю справді союзницькими та партнерськими відносинами. Я сам багато часу приділяв тому, щоб і Конгрес, і Сенат мали саме таку позицію.

«Путін завжди був і є агресором»

Нещодавно в Гельсінкі відбулася зустріч президентів Сполучених Штатів і Росії.  Аналізуючи риторику глав держав, експерти говорять про невтішні меседжі для України. Дайте свій фаховий аналіз, невже  варто очікувати послаблення тиску на агресора ?

Росія здійснює військову агресію проти України, починаючи з лютого 2014 року. Путін завжди був і є агресором. Ми це побачили, коли пішли на фронт з хлопцями з Майдану, з українськими добровольцями. Рівно чотири роки тому ми розслідували терористичний акт в українському небі, коли російські військові збили малазійський боїнг. Згадайте, я тоді не просто розслідував, на другу добу всі результати були відомі, і розслідування було закінчено. Тепер усі міжнародні експерти підтверджують наші висновки. Тобто від першого дня я був на передовій і, як бачите, не помилився тоді в жодній дії. Треба розуміти, що зустріч президента США з Путіним у Фінляндії для нас означає, що американська сторона не визнала і не визнає окупацію Донбасу й анексію Криму. Також американці підтримували, і ми будемо пацювати, щоб продовжували підтримувати нашу обороноздатність. Ми повертаємося до головного питання для всіх громадян України.

Ви згадували про підтримку республіканців із Сенату.  Із цим і справді важко сперечатися, адже республіканці на чолі із сенатором Маккейном неодноразово допомагали українцям, лобіювали наші питання… Чому ж тоді президент Трамп, який, фактично, теж республіканець, не настільки рішуче підтримує Україну?

Я не думаю, що він менш лояльний до України. Я знаю, що стільки рішучих кроків, скільки саме цей президент США зробив проти Росії, проти країни-агресора, не робив жоден інший президент. Для прикладу, вислав російське посольство із Сан-Франциско, запровадив санкції стосовно двохсот російських олігархів, його партія цими днями, як ми вже згадували, винесла серйозні санкції проти «Північного потоку 2», на які навіть Німеччина не наважилася. Я говорив і буду повторювати, що нам потрібно повернутися до головного – захищати національні інтереси. Не чекати, що хтось щось зробить за Україну, а самим відстоювати наші інтереси. Я сам такий, я людина дії. Коли ти сам говориш за свою країну, маєш чіткий план, захищаєш її як президент, тоді тебе поважають союзники. Це в міжнародній політиці – ключовий принцип.

«Порошенко і його уряд зіпсували відносини із сусідами»

Досить неоднозначною є позиція інших наших сусідів – Польщі та Угорщини. Перші тиснуть на Україну в контексті  Волинської трагедії, другі – через так зване «мовне питання» закону «Про освіту». Які проблеми це може принести для нашої держави?

Треба визнати, що ця влада, Порошенко і його уряд, зіпсували відносини із сусідами. Саме вони, а не прості українці. Влада зіпсувала відносини не тільки з Польщею і Угорщиною, а й з Румунією, навіть із Білоруссю додумалися. Фактично, майже з усіма сусідніми країнами. Це ненормально. Я прибічник того, щоб повернути ці відносини до добросусідських, до взаємовигідних. Знаєте, у чому основна взаємовигідність? Це взаємна торгівля, це кордон. Але давайте подивимось, що відбувається на українських кордонах. Контрабанда організована цією самою владою. Як ви думаєте, як з того боку це сприймайють угорці та румуни або ж поляки? У них такого немає! Це дикунство, коли з нашого боку контрабанда під контролем прокурорів та корупціонерів. Мільйони кубометрів того самого волинського лісу порубали і повивозили, не сплативши ані копійки податків у бюджет. Європейські партнери сприймають нас як країну, де надзвичайно корумпована влада. Тому, на мою думку, нормалізація відносин з Європейськими сусідніми країнами має початися з наведення порядку на кордонах. Не може бути таких принизливих черг з українського боку. Треба робити все, щоб збільшити кількість контрольно-пропускних пунктів, щоб спростити перетин українського кордону. Щоб не було таких черг під спекою, де люди чекають з дітьми, а там навіть немає туалетів. Треба навести порядок у цьому. Треба припинити штучні, непрофесійні, а інколи й абсолютно зрадницькі конфлікти з минулого. Ми разом з поляками та іншими країнами знаходили архіви, видавали спільні видання. У тому числі і про трагедію на Волині. Тому треба забрати непрофесійність, забрати корупціонерів з влади і, повірте мені, відносини нормалізуються.

Наша землячка, нардеп кількох скликань, Катерина Ващук наголошувала, що українська економіка може відродитися тільки з землі, з аграрного сектору. Чи погоджуєтеся Ви з цією тезою? Які кроки ще потрібні для запуску економіки?

Земля належить лише українцям. За такої корупції у владі в часи економічної кризи дозволити приватизацію землі означає, що в українців або за копійки купуватимуть, або просто повикрадають земельні паї. Окрім цього, треба повернути справедливу оплату за паї. Це ключові умови в інтересах громадян, які треба зробити до приватизації. Я стою на твердій позиції, що дозволяти приватизацію нашої землі можна винятково громадянам України. А щодо першочергових кроків для відродження економіки, то перше і найголовніше, як я вже сказав, – викорінення корупції у владі й економіці. Друге – державні інвестиційні програми для кожної області. Зокрема і для Волинської. Що це означає? Підтримка державних підприємств. Треба припинити їх штучно банкрутувати і дати можливість працювати, заробляти, платити зарплати і прибуток спрямовувати на розвиток тих же областей, районів. Третє, і найважливіше, що можна зробити – кожне українське підприємство має отримати підтримку у вигляді замовлень з державного бюджету,  треба кардинально здешевити кредити. Наша економіка вже в реанімації, але відродити й повернути її до життя можна, якщо здешевити, особливо на рівні Нацбанку, кредити. Треба, щоб вони були доступнішими для кожного українського підприємця. Далі логічний ланцюг – робочі місця, податки, бюджет. Це той цикл, який треба запустити для відновлення виробництва на заводах. Для мене це пріоритет номер один. Ну, і невід’ємними в пакеті економічного розвитку є соціальні гарантії та програми. Я твердо стою на позиціях, що держава має забезпечити фінансування соціальної медицини в районах та селах, профінансувати навчальні заклади, такі як у Млинові, щоб їх не закривали. Розвиток економіки і соціальне людяне ставлення до кожного громадянина – це має бути пріоритетом для справжньої української влади.

Нардеп Рабинович, якого, до речі, безпосередньо пов’язують з командою Віктора Медведчука, заявляв, що Ви під час роботи головою СБУ декілька разів літали в Росію. Наскільки ця інформація відповідає дійсності?

Це брехня. Вона на совісті цієї людини і його російських кураторів. Це замовлення з Москви, щоб спробувати дискредитувати мене, але ця брехня мене не зупиняє. Навпаки – я стою на позиціях, які завжди відстоював, але тепер, ідучи на посаду президента, я розумію, що ми маємо зупинити у власній державі російську агентуру, зокрема ту, яка розповсюджує таку брехню проти громадян України. Треба, щоб вони пішли з нашої землі, а на нашу землю повернувся закон і порядок. Мене це все робить ще більш рішучим. Ще в 2009-му році ми повиганяли з Криму всю російську агентуру, ФСБ, розірвали всі угоди. Для мене була і залишається головною безпека громадян України.

У продовження цієї самої теми: Президент Порошенко заявляв у пресі, що Валентин Наливайченко давав доручення Віктору Медведчуку займатися звільненням українських військових. Чи справді Ви спілкувалися з Віктором Володимировичем щодо цього питання?

– Я вже спростував ці заяви.. Насправді, це було доручення президента Порошенка ,залучити Віктора Медведчука до процесу звільнення заручників.