ЗВІТ за роботу у Верховній Раді за січень-червень 2020 року


Комітет з питань інтеграції України з Європейським Союзом

Акцентував у своїй роботі, що Комітет є своєрідним ситом від неєвропейських та корупційних законопроєктів.

1. Загалом у період з січня по червень цього року провели 19 засідань, на яких розглянули 176 законопроєктів, що потребували висновку Комітету, та 236 законопроєктів, що регулюються національним законодавством країн-членів ЄС.

Серед цих законопроєктів виділю такі:

— Проєкт Закону про ратифікацію Конвенції Ради Європи про доступ до офіційних документів (№0032). Він розширює права і свободи людини, дає ширший доступ громадськості до офіційних документів і демонструє відкритість України.

За ст.16, Конвенція набуває чинності після того, як її ратифікують десять країн, і Україна є саме тією десятою державою, яка може її ратифікувати.

— Законопроєкт про ратифікацію Угоди про грант Фонду Е5Р (Проєкт «Вища освіта України») між Україною та Європейським інвестиційним банком (№0034).

— Законопроєкт щодо вдосконалення законодавства у сфері поводження з тваринами (№2246).

Він пропонує запровадити штраф у розмірі від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб з конфіскацією тварин за порушення правил поводження з тваринами, які використовуються у видовищних заходах (в тому числі, мандрівних цирках). Законопроєкт також запроваджує заборону з 2023 року на використання в таких заходах диких тварин та тварин, що важко переносять неволю та/або дресирування,  а також передбачає створення переліку таких тварин.

— У квітні разом з колегами розглянули закон, який дасть змогу завершити реконструкцію системи водопостачання у Миколаєві (№0028).

Ратифікація Листа про внесення змін дозволить продовжити інвестиційний проєкт задля забезпечення європейського рівня безпеки в очищенні стічних вод, в очистці та подачі питної води.

— Проєкт Закону «Про ратифікацію Рамкової угоди між Урядом України та Урядом Королівства Данія щодо загальних умов та процедур, організаційних заходів та фінансових умов реалізації програми Danida Business Finance в Україні» (№0039). Ухвалення законопроєкту дасть змогу отримувати фінансову підтримку українським підприємцям, зокрема, на інфраструктурні проєкти. Фінансування відбуватиметься шляхом надання комерційним банком або фінансовою установою з представництвом у Королівстві Данія позик Уряду України або українським підприємствам під державні гарантії.

Також у період з січня по червень Комітет розглянув і підтримав проєкти законів, що гарантують рівні можливості для жінок і чоловіків у держуправлінні; безоплатний проїзд надавачам соціальних послуг; допомогу фермерам в отриманні банківських кредитів та проєкт закону, направлений на боротьбу з корупцією в правоохоронних органах.

А також — законопроєкти, що стосувались: контролю за збереженням довкілля; захисту пішоходів у темну пору доби; захисту працівників у випадку неплатоспроможності роботодавця; тимчасового встановлення ввізного мита на зернові; системи моніторингу за використанням паливно-енергетичних ресурсів і гарантій правового захисту викривачів корупціонерів.

2. Робота з міжнародними партнерами.

Протягом січня-червня цього року провів низку зустрічей з представниками зарубіжних країн. Серед них варто відзначити зустріч, яку організували і провели разом з колегою по фракції Михайлом Волинцем. Зустріч відбулась із спеціальною місією Міжнародної конфедерації праці, Європейської конфедерації праці та Пан’європейської регіональної Ради МКП (МКП/ЄКП/ПЕРР) на чолі з Генеральним секретарем ЄКП Лукою Вісентіні. Під час заходу детально зупинилися на положеннях законопроєкту «Про працю», яким влада планує погіршити чинний Кодекс законів про працю.

Наполягав, що в умовах війни та економічної кризи не можна погіршувати трудове законодавство. Це не лише збільшить безробіття в Україні, а й посилить відтік з країни висококваліфікованих працівників, насамперед, молоді.

У лютому мав зустріч з Послом Фінляндії в Україні пані Пяйві Лайне. А вже в березні, як співголова групи з міжпарламентських зв’язків з Фінляндською Республікою, провів зустріч народних депутатів групи із Послом Фінляндії пані Пяйві Лайне.

Під час зустрічі з послом окреслили такі напрямки міжпарламентської співпраці:

• Вирішення проблем охорони навколишнього середовища;

• Співробітництво у сфері освіти та науки;

• Взаємодія у виконанні Угоди про асоціацію між Україною та ЄС;

• Вивчення досвіду Парламентського Комітету Фінляндії з майбутнього (The Finnish Committee for the Future);

• Сприяння роботі Міжурядової комісії Україна-Фінляндія.

11 березня в Комітеті провели зустріч з віце-прем’єр-міністром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України та Представництвом ЄС в Україні. Головним питанням стало гарантування енергетичної незалежності України. Це була лише перша, установча зустріч сторін, на якій домовилися напрацювати порядок опрацювання законопроєктів у сфері енергетики на відповідність Угоді про асоціацію України з ЄС. Головна мета, щоб законопроєкти, які суперечать енергетичній безпеці України, не проходили до Верховної Ради. Що практично це означає для України? Це можливість на рівні права ЄС гарантувати енергетичну незалежність та безпеку України.

Законотворча діяльність

— 22-23 січня підтримав позицію лідерки фракції «Батьківщина» Юлії Тимошенко і виступив співавтором законопроєкту, яким передбачається, що заробітна плата будь-якого високопосадовця в державі мусить залежати від розміру мінімальної заробітної плати.

— У квітні підготував і зареєстрував Проєкт Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 31 березня 2020 року про прийняття в цілому як закону України проєкту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення (№2178-10 від 10.10.2019). Реєстраційний номер 2178-10-П9 від 01.04.2020.

На позачерговому пленарному засіданні 13 квітня наполягав на її ухваленні.

— 4 травня підписав і разом з депутатами фракції подав до Конституційного суду конституційне подання щодо відповідності Конституції України окремих положень закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» від 31 березня 2020 року (№552-IX) та окремих положень Земельного кодексу та письмові пояснення до Конституційного суду.

— У червні ініціював створення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України для проведення розслідування причин утворення кризи у сфері енергетики та комунальних послуг, встановлення осіб, що причетні до доведення енергетичного сектору України до кризового стану.

Автор, співавтор (ініціатор) законопроєктів

Пакету з 13 законопроєктів фракції щодо соціального захисту всіх верств населення та громадян (20.03.2020), а саме:

№3238 Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо підвищення рівня соціального захисту ветеранів війни

№3239 Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо забезпечення лікування постраждалих громадян та збільшення для них пільг

№3240 Про внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення дітей війни та збільшення для них пільг за користування комунальними послугами

№3241 Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо підвищення розмірів трудових пенсій внаслідок збільшення величини оцінки одного року страхового стажу та відсотку підвищення пенсій за понаднормовий страховий стаж

№3242 Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення розмірів академічної та соціальної стипендій

№3243 Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо підвищення розміру пенсій особам, які працювали в колгоспах, сільськогосподарських кооперативах, фермерських господарствах та сільськогосподарських підприємствах (організаціях)

№3244 Про внесення змін до статті 13 Закону України «Про соціальні послуги» щодо підвищення розміру компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду

№3245 Про внесення змін до деяких законів України щодо збільшення суми індексації

№3246 Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» щодо підвищення розміру мінімальної пенсії до розміру фактичного прожиткового мінімуму для пенсіонерів та осіб з інвалідністю

№3247 Про внесення змін до статті 8 Закону України «Про оплату праці» щодо підвищення розміру оплати праці працівникам бюджетних установ освіти, науки, охорони здоров’я, культури та деяких інших бюджетних установ

№3248 Про внесення змін до статті 12 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» щодо збільшення розміру допомоги при народженні дитини

№3249 Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» щодо підвищення розміру допомоги по безробіттю учасникам антитерористичної операції та іншим ветеранам війни

№3251 Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення розмірів пенсій при призначенні, відновлення щорічного березневого осучаснення пенсій та підвищення індексації пенсій,

а також інших соціально важливих та спрямованих на розвиток економіки країни законопроектів:

№3331 Про внесення змін до розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування частини заробітної плати найманих працівників в сумі фактичного прожиткового мінімуму на період надзвичайної ситуації чи/та карантину (13.04.2020) 

№3332 Про внесення змін до Закону України «Про ратифікацію Конвенції Міжнародної організації праці № 173 1992 року про захист вимог працівників у випадку неплатоспроможності роботодавця»(13.04.2020) 

№2737 Про внесення змін до Закону України «Про ринок електричної енергії» щодо забезпечення постачання електроенергії державним підприємствам, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави (14.01.2020) 

№3193 Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення рівних прав та можливостей громадян із представництва у наглядових радах та органах правління державних унітарних підприємств, господарських товариств та державних банків (06.03.2020) 

3464 Про фінансове забезпечення охорони здоров’я та загальнообов’язкове медичне страхування в Україні (12.05.2020). 

Законопроєкт визначає правові та економічні принципи, а також організаційні та фінансові механізми фінансування системи охорони здоров’я загалом та здійснення загальнообов’язкового медичного страхування в Україні.

Передбачено впровадження Програми державних гарантій, яка включає в себе Базову програму медичного забезпечення та Програму загальнообов’язкового медичного страхування та Програму боротьби з важкими, рідкісними та соціально небезпечними захворюваннями.

№3568 про утворення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування фактів корупції в органах державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду (01.06.2020) 

№3449 Про Звернення Верховної Ради України до Організації Об’єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОЧЕС, Урядів і Парламентів держав світу щодо вшанування жертв геноциду кримськотатарського народу та засудження порушень Російською Федерацією, як державою-агресором, прав і свобод кримськотатарського народу (08.05.2020) 

№3102 про внесення змін до статті 338 Кримінального кодексу України щодо кримінальної відповідальності за наругу над державними символами (21.02.2020) 

№2733 Про Звернення Верховної Ради України до Ісламської Республіки Іран, компетентних органів державної влади України та до Міжнародної організації цивільної авіації (IKAO) щодо надання юридичної оцінки факту знищення українського літака Boeing-737 рейсу PS 752 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» на території Ісламської Республіки Іран (14.01.2020) 

№3395 Законопроєкт про особливості управління об’єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі України щодо удосконалення управління об’єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі України, підвищення рівня ефективності використання бюджетних коштів і усунення корупційних ризиків (27.04.2020)

Детальна інформація про закондавчі ініціативи — за посиланням: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/pt2/reports.dep2?PERSON=15666&SKL=10

Вніс пропозиції і поправки до законопроєктів, що розглядалися Комітетом з питань національної безпеки, оборони та розвідки, а саме:

4 важливі поправки, що стосуються соціального і правового захисту військовослужбовців і членів їх сімей — до проєкту Закону про внесення змін до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (№2343 від 29.10.2019)., ухваленого 14.01.2020 року у першому читанні за основу.

Представляв і захищав на засіданні Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки 34 внесені поправки, а потім на друге слухання — 29 поправок до проєкту Закону «Про оборонні закупівлі» (№2398-д від 27.11.2019 р.), з них:

6 – вніс власні поправки;

23 – вніс поправки спільно з народним депутатом України Сергієм Тарутою.

11 поправок — до проєкту Закону «Про розвідку» (№2412-д від 15.01.2020р.), прийнятого 16.01.2020 р. у першому читанні за основу до другого читання.

5 поправок — до проєкту Закону про внесення змін до Закону України «Про Службу зовнішньої розвідки» щодо діяльності Служби зовнішньої розвідки України (№2414-д від 15.01.2020 р.), прийнятого 16.01.2020 р. у першому читанні за основу.

Усього опрацював і розглянув на засіданнях фракції та на пленарних засіданнях близько 300 законопроєктів.

Підготував експертні і фахові висновки до кожного з законопроєктів, серед яких особливої уваги заслуговують:

№2343 Проєкт Закону про внесення змін до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», прийнятого 14.01.2020 року у першому читанні за основу до другого читання.

№2593 — Проект Закону про внесення змін до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (щодо надання пільг на санітарно-курортне лікування без урахування сукупного доходу сім’ї).

№3015 — Проєкт Закону про внесення змін до розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про національну безпеку України» щодо набрання чинності положеннями стосовно Головнокомандувача Збройних Сил України, Генерального штабу Збройних Сил України, видів і окремих родів військ (сил).

№3196 — Проект Закону про внесення змін до Закону України «Про Службу безпеки України» щодо удосконалення організаційно-правових засад діяльності Служби безпеки України.

№3196-1 — Проєкт Закону про внесення змін до Закону України «Про Службу безпеки України» щодо реформування діяльності Служби безпеки України.

Детальніше про моє бачення реформування СБУ за посиланням: https://ua.interfax.com.ua/news/blog/663159.html

№3080 — Проєкт Закону про Службу безпеки України.

№3433 — Проєкт Закону про внесення змін до Закону України «Про національну безпеку України» (щодо включення доктрини економічної безпеки України до елементів планування у сферах національної безпеки і оборони)

№2398-д Проєкт Закону «Про оборонні закупівлі», прийнятого 05.12.2019 р. у першому читанні за основу до другого читання.

№2412-д Проєкт Закону «Про розвідку», прийнятого 16.01.2020 р. у першому читанні за основу до другого читання.

№2414-д Проєкт Закону про внесення змін до Закону України «Про Службу зовнішньої розвідки України» щодо діяльності Служби зовнішньої розвідки України, прийнятого 16.01.2020 р. у першому читанні за основу до другого читання.

№2592 — Проєкт Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо удосконалення окремих питань проходження громадянами України військової служби».

3403 Проєкт Закону України «Про внесення змін до статті 2 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних силах України» .

№2090 — Проєкт Закону про внесення змін до законодавчих актів щодо початку реформування системи спеціальних органів України.

№2370 — Проєкт Закону «Про національну інфраструктуру геопросторових даних».

— Проєкт Постанови ВРУ про утворення тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України для проведення розслідування відомостей щодо фактів погіршення соціально-економічного, фінансового, технічного стану підприємств оборонно-промислового комплексу, не виконанні вчасно контрактів з державного оборонного замовлення через дії Державного концерну «Укроборонпром», незаконного використання коштів Державним концерном «Укроборонпром» та підриву обороноздатності держави у період з 2019 по 2020 роки.

На пленарних засіданнях Ради представив позицію фракції щодо законопроєктів:

2618-1 Проєкт Закону про внесення змін до Закону України «Про протимінну діяльність в Україні».

3003 Проєкт Закону про схвалення рішення Президента України про допуск підрозділів збройних сил інших держав на територію України у 2020 році для участі у багатонаціональних навчаннях.

3014 Проєкт Закону про електронні комунікації. За результатами слухання документ передано на повторне друге читання.

2592 Проєкт Закону про внесення змін до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо удосконалення окремих питань проходження громадянами України військової служби.

3015 Проєкт Закону про внесення змін до розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про національну безпеку України» щодо набрання чинності положеннями стосовно Головнокомандувача Збройних Сил України, Генерального штабу Збройних Сил України, видів і окремих родів військ (сил).

0039 Проєкт Закону про ратифікацію Рамкової угоди між Урядом України та Урядом Королівства Данія щодо загальних умов та процедур, організаційних заходів та фінансових умов реалізації програми Danida Business Finance в Україні

2398-д Проєкт Закону «Про оборонні закупівлі».

Робота з виборцями

Опрацював 67 звернень і пропозицій громадян (письмових, електронних, телефонних).

Направив 24 депутатські звернення, зокрема:

 • до Кабінету Міністрів України та Національної поліції України — щодо захисту прав дітей і трудового колективу дитячого спеціалізованого закладу;
 • до Офісу Генерального прокурора та Національної поліції України — щодо захисту прав громадян;
 • до Кабінету Міністрів України, місцевих органів виконавчої влади — щодо захисту прав громадян;
 • Генеральному прокурору — щодо перевірки фактів ухилення від сплати митних платежів (Епіцентр К);
 • Директору Національного антикорупційного бюро України — щодо зловживання владою або службовим становищем (Епіцентр К);
 • Голові Рахункової палати — щодо здійснення позапланового державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) при закупівлі захисних костюмів для лікарів;
 • Голові Офісу фінансового контролю — щодо здійснення державного фінансового контролю порушень при закупівлі захисних костюмів для лікарів;
 • Прем’єр-міністру України — щодо відповідності Постанови КМУ №1120 від 13.07.2000 року Базельській конвенції 1989 року (ратифікована 01.07.1999 року);
 • Прем’єр-міністру України — щодо підтримки та захисту національного виробника продукції оборонно-промислового призначення;
 • Голові Антимонопольного комітету України — щодо захисту споживачів від недобросовісної інформації;
 • Генеральному прокурору та Голові Національної поліції України – щодо розслідування пошкодження майна членів кооперативів в м. Одеса;
 • Голові Національної поліції України — щодо перевірки фактів будівництва без дозволів і документів у місті Києві;
 • Директору Національного антикорупційного бюро України і Голові Служби безпеки України – щодо можливої протиправної діяльності посадових осіб — членів Національної комісій, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг;
 • Прем’єр-міністру України — щодо спрощеного механізму виходу українських виробників на міжнародний ринок товарів військового призначення;
 • Голові Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг — щодо проведення перевірки ефективності використання бюджетних коштів при здійсненні закупівель товарів та послуг посадовими особами НАЕК «Енергоатом» протягом 2014-2020 рр.

Вдячний за підтримку всім!

Продовжуємо працювати!