Звіт за підсумками роботи протягом ІІ сесії Верховної Ради IХ скликання


Робота в Комітеті з питань інтеграції

України з Європейським Союзом

Протягом другої сесії продовжував активно працювати у Комітеті з питань інтеграції України з Європейським Союзом, виконую обов’язки Секретаря Комітету.

За звітний період проведено 18 засідань Комітету. Загалом на засіданнях Комітету протягом другої сесії опрацьовано 359 законопроєктів, в тому числі 162 законопроєкти, що належать до пріоритетних сфер адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу та 197 законопроєктів, що регулюються національним законодавством країн-членів ЄС, не стосуються зобов’язань України в рамках Ради Європи та не потребували експертного висновку Комітету.

       В рамках роботи в Комітеті:

• Важливу участь приділив встановленню і розвитку двосторонніх відносин з Представництвом Організації Об’єднаних Націй в Україні, Офісу Ради Європи в Україні та Координатора проєктів ОБСЄ в Україні.

• Представив Концепцію удосконалення роботи Комітету з питань інтеграції України з Європейським Союзом. Ініціював прямі відео-трансляції всіх засідань Комітету.

  • За моєю ініціативою відбувся круглий стіл на тему: «Євроінтеграція + реінтеграція Донбасу = формула успіху України». У заході взяли участь народні депутати України, представники неурядових організацій, органів влади, міжнародних організацій, посольств та міжнародних місій, ЗМІ. Під час круглого столу учасники обговорили низку ключових питань, зокрема відновлення миру та реінтеграцію Донбасу, міжнародну співпрацю та зусилля для відновлення миру, а також об’єднання зусиль усіх гілок влади в Україні з неурядовими та міжнародними організаціями задля успішної реінтеграції Донбасу. За результатами проведення Круглого столу учасниками напрацьовані пропозиції щодо Плану дій для реінтеграції Донбасу, адресовані, зокрема, Президенту України. 

На жаль, напрацьовані дієві конкретні пропозиції не були враховані Президентом та його Офісом під час підготовки до зустрічі у Нормандському форматі.

Але питання реінтеграції Донбасу вважаю одним з ключових для успішної євроінтеграції України і продовжую зосереджувати увагу Президента і Уряду на його вирішенні. 

• Під час засідань Комітету за участю Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України та заступників міністрів визначив основні проблемні питання стану виконання Угоди про асоціацію, урядово-парламентську дорожню карту пріоритетних законопроєктів у сфері європейської інтеграції, а також низку важливих питань в контексті виконання Угоди про асоціацію, зокрема, актуальні невирішені у 2019 році проблеми, чітко окреслив пріоритети у спільній роботі Парламенту та Уряду.

МІЖНАРОДНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Основна мета: формування на міжнародному рівні певної думки про Україну та події, що відбуваються в ній, залучення іноземних партнерів до співпраці, вироблення спільного механізму протидії агресивній політиці Росії. Головний лейтмотив: не можна залишати українців наодинці з ворогом, адже Україна виборює не тільки свій суверенітет, незалежність та цілісність, а й безпеку всієї Європи.

• З метою налагодження дієвих ділових стосунків та реалізації заходів з інтеграції України до ЄС особисто провів ділові зустрічі з:

— головою КМЄС (Antti Hartikainen, Head of EUAM) паном Антті Хартікайненом;

— заступником голови КМЄС (Fredrik Wesslau, Deputy Head of Mission) паном Фредріком Весслау;

— Главою Місії Європейського Союзу з прикордонної допомоги Україні та Республіці Молдова (EUBAM) паном Славоміром Піхором;

— Національним координатором програм ОБСЄ в Україні паном Андрієм Дзюбенком.

• З метою просування інтересів України, сприяння залученню інвестицій до реального сектора економіки нашої країни, захисту політичних інтересів України  провів зустрічі з:

— представниками Європейського Інвестиційного Банку (ЄІБ), зокрема з Головою представництва групи ЄІБ в Україні Жаном-Еріком де Загоном. Під час зустрічі обговорили співпрацю між ЄІБ та Комітетом євроінтеграції України.  Під час зустрічі Жан-Ерік де Загон поінформував щодо поточних та майбутніх проєктів ЄІБ на території України у сфері інфраструктури, енергетики, малого та середнього бізнесу, медицини тощо;

— представниками Посольства Литовської Республіки в Україні, а саме: Послом з особливих доручень Річардасом Дегутісом, Послом Литовської Республіки в Україні Маріусом Януконісом, Радником міністра, заступником голови представництва посольства Литви в Україні Тадасом Валіонісом.

• Виступив на міжнародному форумі Kyiv Global Summit: Women. Peace. Security.  

Висловив свою позицію щодо:

— подолання соціально-гуманітарної кризи для досягнення сталого миру та запобігання можливих конфліктів;

— посилення участі жінок у миротворчих процесах;

— розширення можливостей для участі жінок у політиці.

Переконаний, такі саміти — черговий привід замислитися, як влада може взяти на себе вирішення хоча б частини питань, з якими ми стикаємося щодня.

• Зустрівся з американським журналістом, експертом в  розслідуванні збиття проросійськими терористами малайзійського Боїнга «МН-17» — Девідом Саттером. Висловив свою чітку позицію у міжнародному розслідуванні цього кривавого терористичного акту.  Обговорили подальші кроки у справі щодо підозрюваних у збитті «МН-17», перспективи розслідування цього міжнародного злочину у  Гаазі;

• Продовжую роботу над налагодженням ефективної співпраці України з нашими європейськими партнерами. За зверненням Тимчасово повіреного у справах України у Фінляндській Республіці І. Кваса сприяв у формуванні у складі Верховної Ради України групи з міжпарламентських зв’язків з Фінляндською Республікою;

• Обраний співголовою депутатської групи з міжпарламентських зв’язків із Фінляндською Республікою. Відповідне рішення прийняте членами групи 20 грудня 2019 року під час установчого засідання. Завданням групи має стати активізація співпраці парламентів двох країн;

• За звітний період обраний заступником керівника групи з міжпарламентських зв’язків зі Сполученими Штатами Америки, увійшов в групи з міжпарламентських зв’язків з Естонською Республікою, з Державою Ізраїль, з Чеською Республікою, з Італійською Республікою, з Республікою Польща.

УЧАСТЬ У РОБОТІ ДЕПУТАТСЬКИХ , РОБОЧИХ ГРУП, ТСК, МФО

Протягом усього звітного періоду брав участь у засіданнях Української частини Парламентського комітету Асоціації (ПКА) між Україною та Європейським союзом. Мав змогу зустрітися з парламентарями багатьох Європейських країн. Виступав з трибуни, дискутував, домагаючись засудження дій Росії, запровадження жорсткіших санкцій проти агресора, підтримки реформ в Україні, технічної та експертної допомоги в процесі їх реалізації, тощо.

• Увійшов до складу ТСК Верховної Ради України з питань розслідування пожежі (вибухів) на складах боєприпасів у період з 2014 по 2018 роки в м. Ічня (Чернігівська обл.), м. Калинівка (Вінницька обл.), м. Балаклія (Харківська обл.), м. Сватове (Луганська обл.), м. Кривий Ріг (Дніпропетровська обл.). Під час засідань ТСК наполягав і буду наполягати на відшкодуванні у повному обсязі збитків усім постраждалим в результаті вибухів на військових арсеналах.

• Член Української частини Парламентського комітету Української частини Парламентського комітету асоціації.

ЗАКОНОТВОРЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

Основні зусилля законотворчої роботи спрямовую на розгляд, підготовку законопроєктів за напрямами інтеграції України до Європейського Союзу, а також оборони і безпеки.

  • Опрацював і висловлював свою позицію на засіданнях фракції до голосувань щодо 776 законопроєктів.
  • Підтримав позицію лідерки Фракції «Батьківщина» Юлії Тимошенко і виступив співавтором законопроєкту, яким передбачається, що заробітна плата будь-якого високопосадовця в державі мусить залежати від розміру мінімальної заробітної плати. Законопроєктом пропонується, щоб розрив між мінімальною зарплатою та зарплатою посадовця найвищого рангу в державі був не більше, ніж у десять разів.

Ініціював за результатами зустрічей з виборцями пропозиції до Державного бюджету 2020 — для забезпечення охорони материнства та дитинства виділити цільовим призначенням 32 млн. гривень на капітальні видатки для Державної установи «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології імені академіка О.М.Лук‘янової Національної Академії медичних наук України. Вважаю це важливим для покращання захисту здоров‘я матері та дитини в Україні. 

Співавтор (ініціатор) інших 37 законопроєктів.

Законопроєкти не містять популістичних заяв і пустих обіцянок! 

Кожний з них містить реальні вимоги до влади щодо покращення соціальних гарантій, захист прав вітчизняних працівників реального сектору економіки, аграріїв, науковців, медпрацівників і військових!  

1039-1 03.09.2019 про внесення змін до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України (щодо пропозицій і поправок до законопроєкту, який готується до другого читання)

2002 03.09.2019 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання додаткової оплачуваної відпустки чоловікам у зв’язку з народженням дитини

2003 03.09.2019 про внесення змін до деяких законів України щодо посилення державних гарантій для громадян, які проживають в гірських та високогірних населених пунктах

2005 03.09.2019 про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо підвищення рівня соціального захисту ветеранів війни

2006 03.09.2019 про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо забезпечення лікування та збільшення для них пільг

2007 03.09.2019 про внесення змін до деяких законів України щодо збільшення суми індексації

2010 03.09.2019 про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо дострокового призначення пенсій багатодітним матерям та особам, які втратили роботу до досягнення пенсійного віку

2015 03.09.2019 про внесення доповнення до статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» (щодо мешканців тимчасово окупованих територій)

2016 03.09.2019 про внесення змін до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» щодо підвищення розмірів допомоги військовослужбовцям, військовозобов’язаним, резервістам та членам їх сімей.

2017 03.09.2019 про внесення змін до статті 23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» щодо підвищення розміру допомоги по безробіттю учасникам антитерористичної операції та іншим ветеранам війни

2018 03.09.2019 про внесення змін до Закону України «Про Національну поліцію України» щодо встановлення пільг за користування житлом та житлово-комунальні послуги

2019 03.09.2019 про внесення змін до деяких законів України щодо захисту національних інтересів в управлінні та власності Єдиної газотранспортної системи України

2020 03.09.2019 про захист прав споживачів та ліквідацію подвійного стягнення комісійних платежів при сплаті за надані житлово-комунальні послуги

2021 03.09.2019 про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо приведення правового статусу осіб, що в складі добровольчих формувань самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, у відповідність із Додатковими протоколами до Женевських конвенцій про захист жертв війни 1949 року

2022 03.09.2019 про внесення змін до Податкового кодексу України щодо спрощення адміністрування отримання податкових пільг підприємствами та організаціями, які засновані громадськими організаціями осіб з інвалідністю

2023 03.09.2019 про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні

2024 03.09.2019 про внесення змін до статті 18-7 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» щодо підвищення розмірів допомоги для дітей із тяжкими хворобами

2025 03.09.2019 про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо підвищення розмірів трудових пенсій внаслідок збільшення величини оцінки одного року страхового стажу та відсотку підвищення пенсій за понаднормовий страховий стаж

2026 03.09.2019 про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення розмірів пенсій при призначенні, відновлення щорічного березневого осучаснення пенсій та підвищення індексації пенсій

2027 03.09.2019 про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо підвищення розміру пенсій особам, які працювали в колгоспах, сільськогосподарських кооперативах, фермерських господарствах та сільськогосподарських підприємствах (організаціях)

2028 03.09.2019 про внесення змін до статті 77 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» щодо додаткових пільг та підвищення оплати праці для медичних та фармацевтичних працівників

2029 03.09.2019 про внесення змін до статті 57 Закону України «Про освіту» щодо додаткових пільг та підвищення рівня оплати праці для педагогічних і науково-педагогічних працівників

2030 03.09.2019 про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (щодо надання права безоплатної реєстрації особам з інвалідністю та особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС)

2031 03.09.2019 про внесення змін до статті 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» щодо підвищення особам з інвалідністю з дитинства надбавки на догляд

2032 03.09.2019 про внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» щодо збільшення періоду відпустки у зв’язку з пологами та збільшення розміру допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами

2136 12.09.2019 про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо ресторанного господарства)

2140 12.09.2019 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вжиття заходів стосовно захисту бджільництва

2236-1 15.10.2019 про внесення змін до Закону України «Про ринок електричної енергії» (щодо імпорту електричної енергії)

2291 18.10.2019 про внесення зміни до статті 167 Податкового кодексу України щодо змінення ставки податку на доходи фізичних осіб для певних категорій працівників

2378 05.11.2019 про внесення змін до деяких законодавчих актів України з реалізації вимог Конституції та міжнародного права щодо питань мінімальних гарантій в оплаті праці

2438 14.11.2019 про внесення змін до Закону України «Про ратифікацію Європейської соціальної хартії (переглянутої)»

2454 15.11.2019 про внесення змін до Постанови Верховної Ради України «Про перелік, кількісний склад і предмети відання комітетів Верховної Ради України дев’ятого скликання»

2475 20.11.2019 про внесення змін до Митного кодексу України, Закону України «Про гуманітарну допомогу» (щодо звільнення від сплати митних платежів транспортних засобів спеціального та спеціалізованого призначення, які надійшли у якості гуманітарної допомоги для забезпечення соціально-економічних потреб територіальних громад в Україні)

2620-1 19.12.2019 про внесення змін до Законів України щодо права не визначати розмір застави при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою за вчинення корупційного злочину

2650 20.12.2019 про внесення змін до Кодексу законів про працю України (щодо посилення захисту конституційного права на вчасну оплату праці)

2733 14.01.2020 про Звернення Верховної Ради України до Ісламської Республіки Іран, компетентних органів державної влади України та до Міжнародної організації цивільної авіації (IKAO) щодо надання юридичної оцінки факту знищення українського літака Boeing-737 рейсу PS 752 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» на території Ісламської Республіки Іран

2737 14.01.2020 про внесення змін до Закону України «Про ринок електричної енергії» щодо забезпечення постачання електроенергії державним підприємствам, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави

Пропозиції і поправки до законопроєктів

Відстоював на пленарних засіданнях внесені пропозиції і важливі поправки до законопроєктів щодо військовослужбовців (членів їх сімей) і військової служби. Влада має забезпечити достойні рівень життя, соціально-побутові і житлові умови військовослужбовців на рівні стандартів НАТО.

З цією метою, вніс 34 поправки і пропозиції до проєктів Законів України: 

Вніс 85 пропозицій і поправок до трьох «земельних» законопроєктів, а саме:

27 — до проєкту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення (р.№ 2178-10 від 10.10.2019р.), прийнятого 13.11.2019 р. у першому читанні за основу;

37 — до проєкту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) через електронні аукціони (р.№ 2195 від 01.10.2019 р.), прийнятого 14.11.2019 р. у першому читанні за основу;

21— до проєкту Закону про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин (№2194)

Представляв і захищав на засіданні Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки внесені 34 поправки до проєкту Закону «Про оборонні закупівлі» (реєстраційний № 2398-д від 27.11.2019 р.), прийнятого 05.12.2019 р. у першому читанні за основу.

Мої правки до законопроєкту визначають засади планування і формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб оборони та здійснення державного і громадянського контролю в цій сфері. 

Безумовно, що свої правки я вносив в інтересах вітчизняних оборонних підприємств та відповідно до  вимог гармонізації законодавства України у сфері оборонних закупівель згідно з Угодою про асоціацію між Україною, з одного боку, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії та їх державами-членами, з іншого боку.

  • За період роботи ІІ сесії ВР на мою депутатську електронну скриньку надійшло і було розглянуто понад 100 звернень від громадян та організацій. Було прийнято близько 40 телефонних дзвінків. Більшість з них – це думки з приводу того чи іншого законопроєкту, де люди подають свої зауваження чи пропозиції. Значна частина листів на адресу депутата – скарги на дії або бездіяльність органів влади, проблеми забезпечення дотримання законності та охорони правопорядку, реалізації прав і свобод громадян. Чимало скарг і на діяльність представників судової гілки влади.

Депутатська пошта, зустрічі з людьми, звернення громадян дають мені змогу враховувати потреби людей, громадську думку під час підготовки законопроєктів та визначатися під час голосувань.

  • Інформую, що протягом звітного періоду направив 33 депутатських звернень за скаргами та зверненнями громадян до офісу Генерального прокурора, Національної поліції України,  Кабінету міністрів України  щодо захисту прав і свобод громадян, гарантованих Конституцією.

Значна кількість моїх звернень були результативними і мені вдалося відновити і захистити права громадян. 

На жаль, також отримував проміжні реакції та формальні відписки про їх розгляд. Зміни у роботі правоохоронних органів та органів виконавчої діючої влади, на жаль, досі не спостерігаємо.