Валентин Наливайченко представив платформу боротьби з корупцією в Україні на основі спільної роботи із американськими партнерами


23 грудня лідер руху «Справедливість» Валентин Наливайченко представив антикорупційну платформу для України. Нагадаємо, що нещодавно екс-голова СБУ відвідав Вашингтон, де провів зустрічі і консультації з американськими партнерами. Зрештою ця платформа отримала підтримку як представників Сенату, так і Конгресу США. Спільними зусиллями з американцями була розроблена концепція з 9 пунктів. Зокрема йдеться про приєднання України до глобального антикорупційного консорціуму, міжнародний обмін інформацією про корупціонерів, співпрацю з прокурорами з США та ЄС для розслідування корупції, завершення реформи правоохоронних органів, створення Антикорупційного суду в Україні.

Окрім того, особливу увагу Валентин Наливайченко приділив захисту прав журналістів, адже в боротьбі з корупцією саме журналісти, які прискіпливо досліджують це питання, потрапляють під особливий тиск. В цьому плані Наливайченко зазначив: «Має бути гарантування на законодавчому рівні захисту журналістів-розслідувачів корупційних злочинів».

Наливайченко сказав, що існує низка першочергових завдань. Перше – пошук вкраденого у України за всі роки незалежності по всьому світу, незалежно від юрисдикції країни (офшори, країни Європейського Союзу, Латинська Америка тощо). Згідно зі згаданою платформою, буде глобально переслідуватись політична корупція. Як було вже зазначено, Україні настав час приєднатися до антикорупційної коаліції.

«Прем’єр-міністр представляє бюджет, — говорить Валентин Наливайченко, — але не представляє його корупційні складові… 5 млрд доларів було розкрадено в Україні українськими урядовцями тільки за цей рік. Цю цифру прем’єр не назве. Ці гроші перебувають у конкретних офшорах і ними оперують конкретні офіційні особи України».

Окрім того, необхідно налагодити обмін інформацією між відповідними структурами і ввести серйозні міграційні обмеження для політиків, які мають власність, зокрема за кордоном, в разі підозри їхньої причетності до корупції.

Потрібно зробити два ключових кроки в реформуванні правоохоронних органів. Перший – всі функції у боротьбі з корупцією мають бути зосереджені в одному органі. Зайві функції мають відійти і від СБУ, і від МВС, і від ГПУ. Щодо НАБУ в «платформі Наливайченка» зазначено, що воно має бути єдиним антикорупційним органом із сильними повноваженнями. Другий крок – треба створити Антикорупційний суд в Україні. «Не може такого бути, щоб депутати зафіксували в своїх деклараціях десятки мільйонів доларів готівки і за це жоден з них не відповів», — говорить лідер руху «Справедливість». Західних партнерів, на думку Наливайченка, дуже дратує відсутність розслідувань і покарання за такі величезні суми політичної корупції.

В «платформі Наливайченка» також ідеться про розслідування злочинів ЦВК України, починаючи з виборів 2012 року. Цей злочин не знятий ні в Україні, ні на міжнародному рівні, і ініціатива руху «Справедливість» наполягає на незворотному покаранні за ці злочини.

Корупція під час війни, в час, коли агресор окупував частину української території та майже щодня вбиває українських громадян, є особливо цинічною, ганебною і небезпечною сферою злочинів. Йдеться про контрабанду, мародерство та інші види наживи під час війни. Екс-голова СБУ наголошує на необхідності ухвалення Закону в парламенті про покарання корупції під час АТО. За такі злочини мають бути відсутні терміни давності для покарання.

Валентин Наливайченко офіційно подав заяву в НАБУ з проханням розслідувати факти політичної корупції, про які йдеться в заявах нардепа-втікача Олександра Онищенка.

«Сьогодні за підтримки міжнародних розслідувачів я подав заяву про злочин – політичну корупцію у Верховній Раді України, — повідомив він. — Це стосується заяви депутата Онищенка про політичне хабарництво під час голосування у Верховній Раді… Відповідна заява та матеріали 23 грудня 2016 року передані до ФБР США, щоб злочин політичної корупції було розслідувано, співучасники цього злочину були допитані, а головне – ті мільйони, які роздавали для голосування та отримання голосів у Раді, були вилучені і повернуті в бюджет».

Лідер руху «Справедливість» запросив для приєднання та роботи в напрямі боротьби з корупцією громадські організації, активістів і журналістів.

P.S. Нагадаємо, що цього ж дня відомий американський ресурс Time оприлюднив статтю Олександра Онищенка «Народний депутат в екзилі: Я є свідком корупції президента», в якій звинуватив нинішню владу в цьому злочині і зазначив, що корупція не зникає попри зміну правління.

Валентин ТОРБА, «День». Фото прес-служби руху «Справедливість»