«Роттердам+». Подробиці справи


Минулого тижня я писав, що СБУ фактично поставила крапку у гучній справі «Роттердам+». Оскільки у виникає питань, що це за справа, до чого тут СБУ, чому вона отримала такий резонанс — розкладу все по полицях.

Справа «Роттердам+» стосується рішення Національної комісії регулювання енергетики – НКРЕКП, яке було прийнято в березні 2016 року. Тоді затвердили методику, як об’єктивно розрахувати прогнозну ринкову ціну на електричну енергію, щоб ця ціна покривала витрати на її виробництво.

Щоб розрахувати об’єктивний тариф для вугільних електростанцій, потрібно було визначити ринкову ціну на вугілля, яке закуповують і спалюють теплові електростанції. Як і для всіх інших енергоресурсів, які ми імпортуємо – бензин, нафта, природний газ – був вибраний прозорий європейський індекс – котирування вугілля в найбільшому порту Європи Роттердамі плюс витрати на доставку цього вугілля в Україну. Звідси й назва – «Роттердам+».

НАБУ розпочало розслідувати цю справу тільки через рік, як рішення було прийнято і нова методика працювала. Упродовж всього року в ЗМІ роздувалася медіа-бульбашка під назвою «Роттердам+», на яку зрештою і спокусилося НАБУ. Тобто відразу із самого початку у справі «Роттердам+» і була закладена міна сповільненої дії.

15 детективів та 7 прокурорів САП в різний час займалися цією справою – проводили показові обшуки, організовували прес-конференції, де враждали свідомість багатомільярдними «збитками». Оскільки паралельно з розслідуванням розросталася бульбашка, після зміни влади новий президент вимагав від НАБУ та САП продемонструвати результат. Згодом, в серпні 2019 року 6-м особам були оголошені підозри.

Пройшов ще один рік і коли справу потрібно було передати до суду, виявилося, що всі 3,5 роки НАБУ та САП годували українців вигадками і домислами – насправді ніяких вагомих доказів для суду зібрано не було.

Ще в 2018 році НАБУ отримало висновок Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (КНДІСЕ), в якому чорним по білому написано, що формула не завдала збитків ні державі, ні споживачам електричної енергії. Однак тоді медіа-міф про «Роттердам+» набрав такого розмаху, що НАБУ просто так не змогло закрити справу і затято шукало нових експертів аби підтвердили медіа-міф.

Так і виникла ідея нової експертизи від СБУ. У підсумку маємо логічний фінал. Справа заморожена.

Я вважаю, що слідчі мають набратись мужності відновити її й або піти до суду і там мати ганебну поразку, або закрити справу та вибачитись за тиражування політичних слоганів замість об’єктивного розслідування.