Остання крапка у справі «Роттердам+»: настав час понести відповідальність


У справі «Роттердам+» поставлена остання крапка: журналіст Юрій Бутусов повідомив, що експертиза СБУ не виявила шкоди для держави та споживачів від застосування формули «Роттердам+» (методика імпортного паритету при визначенні вартості вугілля в ціні електроенергії, яка діяла у 2016-2019).

Звернення НАБУ до СБУ за експертизою у справі «Роттердам+» з самого початку виглядало дивно. Це суто внутрішнє економічне питання абсолютно не входить до компетенції Служби безпеки.

Але ті, хто уважно слідкував за справою, розуміють підґрунтя такого звернення – експертизи декількох авторитетних міжнародних (Європейська асоціація вугілля) та українських інституцій довели економічну обґрунтованість методики імпортного паритету та відсутність збитків від дії «Роттердам+».

У НАБУ відчайдушно шукали «експертизу», яка дозволить зберегти їм обличчя. Протягом 3,5 років були гучні інтерв’ю та прес-конференції, витратили десятки мільйонів гривень держбюджетних коштів на зарплати антикорупційних керівників. Але жодних доказів гіпотези НАБУ не має.

Тепер зрозуміло, що й не буде – звернення «останньої надії» (до СБУ) не врятувало авторитет НАБУ. Й аж ніяк не спрацює на авторитет керівника НАБУ намагання перекинути відповідальність за провал справи «Роттердам+» на Кабмін (про це йдеться у вчорашньому інтерв’ю Ситника).

Залишається нагадати керівникам НАБУ – складно шукати чорну кішку у темній кімнаті, особливо, якщо її там немає. Інша справа, що це було зрозуміло й від самого початку. Але НАБУ тоді вирішило підіграти «політичній кон’юнктурі». Настав час понести за це відповідальність.