Відновлення миру і деокупація: про що говорив Валентин Наливайченко у Луцьку


Лідер руху «Справедливість» Валентин Наливайченко відвідав Луцьк, щоб особисто презентувати волинянам свій План відновлення миру.

«Звільнення від російських військ має відбутися на усіх окупованих землях, включно з Кримом, про який влада публічно згадує усе менше», — розпочав зустріч з пресою Валентин Наливайченко, який оголосив про намір стати Президентом України.

Відчувається, що тема Криму для політика є особливою. Наливайченка можна вважати першим у новітній історії України, хто взявся за деокупацію Криму ще задовго до війни — у 2009 році. Тоді молодий голова СБУ ініціював односторонній  розрив протоколу, який дозволяв російським спецслужбам вільно працювати на території Криму. Та з приходом до влади Віктора Януковича, ФБС взяло реванш: не тільки відновили протокол, а й домоглися укладення сумнозвісних Харківських угод. Згідно з ними перебування Чорноморського флоту Росії у Криму пролонгували до 2042 року. Це стало причиною добровільної відставки Наливайченка у 2010-му. Та пожинати наслідки безвідповідальної політики української верхівки довелося дуже скоро. Коли путінські війська уже орудували на півострові, Валентин Наливайченко вдруге взяв на себе відповідальність очолити Службу безпеки України і залишався на посту до обрання главою держави Петра Порошенка. У 2016 році заснував громадсько-політичний рух «Справедливість», від імені якого має намір іти в президенти.

«Для нас ключовим є гуманітарне питання. Я вважаю, що настав час створити Національний центр звільнення заручників та розшуку зниклих безвісти , як на окупованій території України, так і в Росії. За чотири з половиною роки війни понад сім сотень громадян вважаються зниклими безвісти, ми мусимо їх розшукувати. І наш обов’язок  — організувати повернення тіл усіх загиблих», — доводить Валентин Наливайченко.

Політик пояснює, що це реально зробити, залучивши міжнародні організації:  від ООН і Червоного Хреста до «Лікарів без кордонів», які і зараз діють на передовій.

«Ці організації знають людей у зоні бойових дій краще, ніж вся влада України. Нам вкрай потрібно щоб добровольці і медики-волонтери працювали на повернення заручників додому», — переконаний Наливайченко.

Також лідер «Справедливості» додає, що повна боєздатність України буде лише на основі професійної добровольчої армії. А  завдання влади — забезпечити гідні умови, ситуацію, коли військові і медики досі зимують у наметах називає неприпустимою.

Як дипломат з 12-річним досвідом, Валентин Наливайченко вважає, що Мінські домовленості — непрацюючий механізм. Натомість, на його думку, потрібна дієва міжнародна група з деокупації, яка стане серйозним важелем впливу.  Також говорить, що має запрацювати Міжнародний економічний фонд для допомоги сім’ям ветеранів, переселенців та відновлення зруйнованої інфраструктури.

Під час зустрічі зайшла мова і близьке отримання Томосу, що стало можливим не в останню чергу і розсекреченню архівів НКВС і КДБ. Цей процес запустив і зробив його незворотним саме Валентин Наливайченко, коли після Помаранчевої революції очолив Службу безпеки України, а відомчий архів довірив молодому історику Володимиру Вятровичу.  Тоді на основі розсекречених архівних документів вдалося довести у суді злочин Геноциду, який організувала більшовицька влада проти українців.  Також суспільству стала доступною інформація про знищення українських церков і репресії духовенства.

«Я особисто надавав патріарху Філарету засекречені документи про кожен зруйнований храм. Нинішній президент має менше піаритись, а зайнятися поверненням майна церквам усіх конфесій, у тому числі синагог, які конфіскувала радянська влада», — наголошує екс-голова СБУ.

Під час презентації лідер «Справедливості» окреслив ключові проблеми, які планує вирішити в економіці держави. Лейтивотивом є вирішення фінансових проблем державних підприємств оборонної галузі, які є не завантажені і збиткові. Навів приклад, авіазавод Антонова, який за чотири роки війни не зібрав жодного літака.

 «План дій для відновлення миру для нас означає відновлення економіки, повне  знищення корупції, ставати сильнішими всередині і розвивати зовнішню політику, створювати таку державу, яка справді впливає на світову економіку. Я знаю, що тут на Волині, є молоді люди, які пройшли фронт і щиро готові вирішувати ці питання», — підсумував Наливайченко.

автор: Наталія ПАХАЙЧУК (Луцьк)

Джерело: РАЙОН.IN.UA