НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЛАН ДІЙ З РЕІНТЕГРАЦІЇ ТА ЄВРОІНТЕГРАЦІЇ УКРАЇНИ


Національний план дій реалізується в таких основних сферах:

1. Економічна сфера:

— Відновлення єдиної національної грошової одиниці гривні на всіх деокупованих територіях, роботи фінансово-банківської системи.

— Впровадження цільової економічної програми розвитку регіону до 2025 року, що включає відбудову інфраструктури, державну підтримку науково-виробничого сектору, повернення і розвиток загальноосвітніх і вищих навчальних закладів, розвиток виробництва інноваційного продукту в сфері АПК, ОПК, хімії і металургії.

— Відновлення промислового потенціалу, насамперед, металургійної промисловості (технічна реконструкція наявних видобувних потужностей та будівництво нових, впровадження конкурентоспроможних технологій, поліпшення якості і збільшення обсягів рентабельного виробництва, залучення інвестицій, покращення умов праці, гарантування гідного соціального забезпечення робітників).

—  Введення особливого економічного режиму “Особлива економічна зона”.

—  Впровадження реформи фінансової децентралізації.

— Врегулювання питань управління державними підприємствами (особливо на підприємствах, що опікуються питаннями збереження та/або використання місцевих природних ресурсів).

— Максимальна лібералізація малого підприємництва (суттєве зниження кредитної ставки); прийняття законодавчого акту ВРУ про спеціальний режим сприяння приватному підприємництву, виділення у власність громадян землі, а також розвиток інвестування, торгівлі, кредитування малого бізнесу.

—  Налагодження державно-приватного партнерства.

—  Створення безпечних умов для заведення міжнародного капіталу.

— Створення механізму податкової компенсації для бізнесу, який братиме участь у відновленні деокупованих територій, зниження мита для товарів, які будуть спрямовані для інфраструктури регіону.

— Впровадження механізму концесійної ухвали з інвесторами для інфраструктури регіону.

— Відновлення автошляхів, залізничного та авіаційного сполучення, зв’язку.

2. Міжнародна сфера:

— Створення Міжнародного економічного фонду (МЕФ) для фінансування заходів щодо реінтеграції та євроінтеграції України. Міжнародний економічний фонд ініціювати, насамперед, з країнами-членами ЄС, Великою Британією, Канадою, США, Японією, іншими міжнародними партнерами України.

— Укладення нової міжнародної угоди про деокупацію, відновлення миру та гарантії територіальної цілісності України відповідно до статуту та резолюцій ООН.

— Поновлення роботи іноземних консульських установ.

3. Безпекова та оборонна сфери:

— Наполегливо домагатися та досягати деокупації (повне і безумовне відведення військ РФ, парамілітарних підрозділів, військової техніки і озброєнь з території України).

— Організувати добровільну здачу зброї, боєприпасів та вибухівки.

— Провести розмінування (утилізація складів озброєнь, забезпечення розмінування території спільно з ОБСЄ).

— Викорінення контрабанди та рейдерства (основна умова для запровадження Особливої економічної зони).

— Відновлення українсько-російського кордону.

— Розробити та профінансувати з бюджету програми відновлення та розвитку виробництва на об’єктах оборонно-промислового комплексу східних регіонів (ремонт, модернізація, виробництво новітніх зразків зброї, модулів безпеки, санітарних модулів, систем зв’язку тощо).

— передбачити залучення до державних програм підприємств оборонно-промислового комплексу Донецької і Луганської областей, зокрема — «Український вертоліт», «Високоточна зброя» тощо.

4. Місцеве самоврядування

— Перехід від військово-цивільних адміністрацій до ОТГ з максимальною підтримкою місцевих громад у питаннях розпорядження місцевими бюджетами, землями, надрами.

— Для кожної ОТГ, з території якої відводяться військові формування, повинна починати діяти програма пріоритетного розвитку цієї громади (фінансується з центрального бюджету та міжнародного економічного фонду).

— Створення Координаційної ради з відновлення окупованих територій та перехідних органів державної влади за участі вимушених переселенців, регіональних земляцтв, профспілок, місцевих громадських організацій.

— Участь переселених громадян у місцевому самоуправлінні та виборах.

— Проведення виборів до місцевих ОТГ.

5. Соціальна сфера:

Соціальні та гуманітарні місії та проєкти реалізовувати по обидві сторони лінії розмежування з поступовим розширенням до українсько-російського кордону.

— Відновлення об’єктів соціальної інфраструктури (реалізація “програм відбудови житла” для місцевого населення, а також для вимушених переселенців; відновлення шкіл, дитячих садочків, спортивних закладів);

— Впровадження програм відновлення права власності на майно громадян, які зазнали утисків та незаконних дій з боку окупаційної влади.

— Проведення конференцій/круглих столів у Донецькій та Луганській областях для оцінки ефективності реінтеграційних процесів у регіоні.

— Створення соціальних та правових центрів допомоги громадянам у кожному населеному пункті.

— Безпечне богослужіння у всіх культових спорудах всіх конфесій.

— Забезпечення можливостей проведення спортивних заходів, насамперед з футболу на професійному та аматорському рівнях.

— Відкриття офісів Омбудсмена з прав людини в Донецькій та Луганській областях.

— Облаштування могил та ідентифікація загиблих, розшук зниклих безвісти.

6. Сфера охорони здоров’я та медичної допомоги

— Створення пересувних мобільних медпунктів, безкоштовне медичне обстеження, щеплення, швидка допомога.

— Відбудова лікарень та інших закладів охорони здоров’я на усіх деокупованих територіях.

— Безперешкодний та безпечний доступ представників міжнародних організацій «Лікарі без кордонів», «Червоний Хрест» та інших для надання медичної допомоги.

7. Інформаційна сфера:

— Відновлення українського телерадіомовлення (ідеологічна мета – добитися деокупації та відновлення миру).

— Культурний діалог («боротьба за мізки»).

— Запровадження постійно діючих освітніх програм для дітей та молоді з можливістю відвідування ними інших регіонів України та країн ЄС.

8. Екологічна сфера:

— Ліквідація наслідків впливу війни на навколишнє середовище регіону (першочергово – реалізація програми «Вода-Донбасу»).

— Втілення екологічних програм за фінансування ООН.

— Запровадження сучасних технологій очищення навколишнього середовища за участю міжнародних екологічних організацій.