Валентин Наливайченко в програмі “Бацман” на телеканалі “112 Україна” розповів про підтримку, яку США надають Україні, про покарання винних в авіакатастрофі малайзійського боїнгу, а також про свої політичні амбіції


Лідер Руху “Справедливість” , екс-голова СБУ Валентин Наливайченко в інтерв’ю програмі “Бацман” на телеканалі “112 Україна” розповів про підтримку, яку США надають Україні, про покарання винних в авіакатастрофі малайзійського боїнгу, а також про свої політичні амбіції

Валентин Наливайченко
“112 Украина”

Бацман: В ефірі програма Бацман. Добрий вечір, пане Валентине. Рівно два роки тому, 22 березня 2016 року, російський суд засудив Надію Савченко до 22 років російської в’язниці. І от 22 березня 2018 року вже українська ВР надала дозвіл на затримання і її арешт до української в’язниці. Тоді Савченко визволяла з російської в’язниці вся Україна. Хто її буде зараз визволяти з української в’язниці?

Наливайченко: І рішення російського суду, і викрадення тоді української громадянки, військової Надії Савченко, було абсолютно незаконним актом в рамках агресивної війни проти України. Тому так боролися за неї і віддали за неї двох затриманих російських грушників. Тобто вся Україна була об’єднана для того, щоб в тому числі і українську військовичку, Надію Савченко, повернути з російської буцегарні. І Надія перемогла. Але що сталося сьогодні? Перше і найголовніше – правова позиція. В Україні має діяти закон, і згідно з законом – в суд докази. Причетних, фігурантів – в суд. Слідство там представляє докази, обвинувачувана сторона має там представляти свої аргументи або відповідати на питання слідства. Я ставлю посутнє питання – де закон в цій справі? Я бачив все, як і всі громадяни України, – переляканого Порошенка, неадекватні коментарі генерального прокурора. Я бачу, наскільки прості люди перелякані взагалі ситуацією, коли їх лякають гранатометами, мінометами, гранатами. Але я, як професіонал, чітко знаю, щó мало бути зроблено згідно з законом. Не відео мали робити всі спецслужби, а мали зупинити ще перше постачання зброї, мали так званих військових, які були задіяні в оборудках, заарештувати, і вилучити зброю. Найголовніше в роботі правоохоронних органів і президента в тому числі – це безпека громадян.

 

– А якщо вони вели до більшої риби – щоб завершити операцію?

– Національна безпека – це не рибалка десь на ставку. Це серйозні речі. І коли звучить, що зброю постачають з тимчасово окупованої території, постачають від окупанта – це є не що інше, як злочин. І тому я наполягаю і переконаний, що має бути відкритий суд, мають бути представлені докази. І найголовніше – де інші фігуранти? Мінометника – на лаву підсудних, організатора з російської сторони – назвіть хоча б, хто б там не був. Так, як ми зробили, коли розслідували протягом доби збиття, теракт щодо малайзійського боїнгу в липні 2014 року. Ми ж протягом доби назвали і головнокомандувача, і звідки той БУК приїхав, і військовий екіпаж російський. Але вертаючись до справи Надії Савченко – має діяти закон, мають бути представлені доказі й інші причетні фігуранти цієї справи мають бути на лаві підсудних. Чому українська влада боїться піти далі? Якщо є організатори – затримайте їх. З них же не треба знімати недоторканність. Друге – допустимість доказів у цій справі. Не провокація має бути, а чіткі, задокументовані, згідно з українським законом, складові злочину. А складові злочину – це ті статті, які інкримінуються, – це дії. Покажіть, хто діяв? Нам зараз показують, що на полігоні ЗСУ на Хмельниччині стріляють зі зброї, привезеної з тимчасово окупованої території. В мене питання до режисерів – ви при своєму розумі? Так дискредитувати українську армію ворог би не зміг, як ви. Що на українських військових полігонах стріляє українська армія з незаконної терористичної зброї, привезеної з тимчасово окупованої території.

– А якщо вони під прикриттям працювали?

– Так може під прикриттям ще нас розстрілювати почнуть? Тому це маразм. Я служив в армії і знаю, що командир взводу відповідає головою, щоб у його взводі стріляли з табельної зброї, щоб здали після стрільб і зброю, і гільзи. Такий в армії порядок, в усякому разі, був. Бо не можна так дискредитувати українську армію. Підсунули незаконну зброю – постріляйте. Не затримали нікого. Чекають далі – наступна провокація. Я стверджую, що спецслужби і слідчі органи не для провокацій створені – згідно з законом ви маєте захищати громадян. В цьому ваша головна функція. Якщо це громадянин України, військовий – захистить його від провокатора, агента, яке би прізвище в нього не було б, від незаконної зброї. Людина, яка одягла погони і взяла зброю в українській армії, має бути впевнена, що її не провокують, їй не підсовують незаконну вибухівку або зброю, а що вона служить державі, що вона захищає громадян України. А громадяни України мають бути впевнені, що спецслужби і президент в тому числі працюють не для того, щоб їх залякати, а для того, щоб не сталося нічого, щоб ні міномети, ні гранатомети, ні інша зброя не потрапили до рук злочинців. До рук терористів.

– Це відео, яке показав Луценко в Раді, не є доказом у суді?

– Якщо воно оприлюднене, якщо воно зібране, коли ще не була знята недоторканність з народного депутата, то допустимість цих доказів є нульовою. Але найголовніше – щоб зараз відбувся відкритий суд і з’явилися на лаві підсудних всі фігуранти, якщо вони є. І не має значення, агенти вони, “Лящі”, “Коти” або інші прізвиська – настав час всім відповісти. Ті, хто удавав, що бере участь в цій оборудці, а потім нібито повідомив прокурорам або спецслужбам, – вони так само мусять відповідати, що на якомусь етапі були фігурантами цієї справи. Має діяти закон.

– Ви ж це відео дивились, мабуть, як і вся країна. Що вас вразило найбільше там?

– Мене вразило тільки одне. Що насправді є провокація, йде провокування, причому з обох сторін. А найголовніше – а що це доказує, крім розмови, абсолютно неправової, і з одного боку, і з іншого? Це доказує, що обидва порушують закон? Так обох в суд.

– А яка роль в цьому всьому Захарченка, як ви думаєте?

– Його роль тільки одна – він колаборант, співучасник агресивних злочинів, агресивної війни проти України. І цей конкретний епізод, якщо він там є, нічим не змінює головну його провину: він перед державою Україна і перед українським народом буде відповідати за військові злочини проти українців і проти України – за незаконні розстріли, за масові знущання і тортури проти українських громадян, яких вони брали і до цього часу утримують в заручниках, і багато інших злочинів. Ця складова, якщо там є задокументований Захарченко, має бути передана до найголовнішої справи, де він є головним підозрюваним – військові злочини проти власної держави. Має діяти закон, а не спекуляції з усіх боків. Для цього і є чітко визначений порядок дій для спецслужб, для слідчих в законодавстві України. Навіщо ви показуєте кіно, якщо ще нема суду і не знята недоторканність? Має бути законний шлях дій – в інтересах захисту і безпеки громадянина. І інших інтересів не може бути. Не може бути інтересів агента: захистили громадян України – оце критерій успішної роботи. Спровокували, розповіли казки, зняли відео – це абсолютно точні кальки з методів роботи КДБ і ФСБ. Що це дає для безпеки конкретного громадянина, який нас зараз дивиться? Українська поліція шукає, затримує зараз зброю по всій країні, а виявляється зброю завозить хто? От на суді дайте відповідь – хто віз зброю? Як працювати новій поліції, наприклад на Хмельниччині, якщо туди возять зброю з тимчасово окупованих територій?

– А це для когось секрет, що возять зброю і що зараз на руках стільки нелегальної зброї, що просто ніколи такого не було?

– Українські спецслужби не мають ввозити додатково зброю. Нема цьому виправдання. Затримувати, вилучати і не дозволяти жодному каналу існувати, за будь-яких політичних інструментів. Якщо це була операція, щоб залякати президента Порошенка, то для мене це не є жодним критерієм успішності роботи жодної спецслужби. Критерій один: хлопці, маєте зупиняти зброю, вибухівку, щоб вона не потрапляла на українську землю. Причому на українську землю в повному її розумінні. І військова частина на Хмельниччині – це така сама українська земля.

– А ви думаєте, що це зараз злякало Петра Порошенка?

– Навіщо тоді було до суду оприлюднювати відео, оприлюднювати прізвиська українських агентів, військових, якщо їхній статус ще не визначений ні слідством, ні судом? Чи вони підозрювані, чи вони фігуранти справи, чи мають інший статус? Все українське суспільство вимагає – показуйте тепер факти, докази. Але зібрані в законний спосіб. Європейські парламентарі, європейський парламент чітко сказали: чекаємо фактів.

– Одні кажуть, що шоу Савченко – це для того, щоб збити рейтинг Тимошенко, який росте. Інші кажуть, що це багатоходівка, коли остаточна ціль – запровадити воєнний стан і ці вибори відтермінувати чи відмінити. От ви як думаєте, для чого це все реально?

– Я думаю, і в цьому головна моя позиція, це все для того, щоб відволікти увагу людей від реально страшної корупції і розвалу системи національної безпеки, економіки. Фактично майже всього, що так важливо для життя простого громадянина. Щоб відволікти увагу від того, що мали бути відповідальні за розбазарювання і розкрадання країни.

– Ви розказували, що передали американцям багато інформації: ви були зараз в Америці і зустрічалися там з багатьма можновладцями. Якою є реакція, і що кажуть?

– Два дні в Вашингтоні – працював в Сенаті і Палаті представників. Зустрічався з людьми, які там серйозні рішення приймають, знають і опікуються ситуацією в Україні, особливо з тими республіканцями і демократами, які підтримують нас проти агресії Росії. Це ті люди, яким я надавав докази ще в 2015 році й які в тому числі стоять за рішенням виділити Україні нарешті озброєння. Наприклад, заступник керівника комітету закордонних справ Палати представників, серйозний конгресмен Руні. Була довга розмова, і найважливіша частина, яка стосувалася України, якраз і була пов’язана з боротьбою з корупцією. Я попросив його, щоб ці докази, які передані, про офшори, мільярди, викрадені цими можновладцями з України нинішніми, щоб міністерство юстиції США, проводячи зараз внутрішнє розслідування, обов’язково зберегло їх. Тому що влада за рік зміниться в Україні, і ми цього разу налаштовані, щоб ніхто не втік до Росії і щоб не зникли гроші так, як позникали гроші, які вкрав Янукович і його оточення, з Ліхтенштейну, Люксембургу, Австрії та інших країн. Єдине, що попросив – і отримав повне запевнення і повну підтримку, – що цього разу не згорять докази. І не тільки докази, а реальні офшорні кампанії, реальні рахунки і реальні бенефіціари, які стоять за цими рахунками. Друге прохання, щоб була все-таки політична позиція нової адміністрації Трампа – пряма вимога до українського президента: Україна має приєднатися до всіх цивілізованих країн, які ухвалили законодавство, де забороняється використання офшорів, де забороняється приховувати, хто реальний кінцевий власник офшорів – бенефіціар. Настав час, щоб міжнародне співтовариство допомогло громадянам України. Розкрадання держави і виведення грошей в офшори є головною проблемою і є внутрішнім ворогом кожного громадянина. І підтримка від Палати представників є повною і безапеляційною. В Сенаті були інші зустрічі – була більш серйозна розмова з тими керівниками комітетів, які відповідають за безпеку. Зокрема, з сенатором Ричардом Бором ми говорили про серйозний змістовний план, як можна і треба продовжувати реальну і змістовну інтеграцію України в НАТО. Повна підтримка від американської сторони була отримана – українська національна безпека і захист нашої території і наших громадян безпосередньо залежать від справді покрокового, але змістовного приєднання до колективної системи безпеки. І підвищення стандартів в українській армії, щоб не зі зброї “ДНР-ДНР” на полігонах стріляли, а з сучасної зброї. Щоб не в траншеях мерзли, а жили в сучасних модулях безпеки і санітарні модулі могли б використовувати, як це використовується в арміях НАТО.

– А яку ще інформацію ви передавали?

– Там реальні офшори і офшорні компанії – це те, що вкрало в кожного громадянина України найближче оточення нинішнього президента. Виявляється, що до цього часу працюють в Америці, в Вашингтоні зокрема, так звані лобісти нинішнього президента і його найближчого оточення. І проплачують їм з Віргінських островів з офшору за їхню роботу. Але час спливає, і це розуміють і наші корупціонери. Вони дуже занервували, в усякому разі їхні лобісти там і піарники розуміють, що час спливає.

– Ви в Америку їздили, щоб вас Америка підтримала як кандидата в президенти? Домовилися?

– Говорив і акцентував – нам потрібна підтримка, всій державі, в боротьбі проти агресії Росії і в боротьбі проти корупції. Ніщо інше справді не цікавить ні мене, ні тих справжніх, щирих друзів нашої держави, і не тільки в Америці. Дорогою, вертаючись, залетів і до деяких європейських лідерів. До канцлера Австрії – це молодий сучасний політик, завжди обстоював в ОБСЄ інтереси України, завжди прислуховувався, в усякому разі до того, що я міг сказати. І з ним була серйозна розмова. І серйозна підтримка, а найголовніше – бачення, як діяти далі, як жити далі Україні. Як вийти з тої ситуації, коли внутрішня корупція з’їдає наші можливості, а зовнішній агресор до цього часу на нашій території. Як можна і треба мати реальний план, а не якісь там мінські домовленості. Введення миротворців – покрокове, з моніторинговою місією з конкретним місцем розташування; повернення Україні контролю над українсько-російським кордоном. В конкретиці і з конкретними людьми, які ухвалюють рішення в усьому світі зараз.

– Ви були на міжнародній антипутінській конференції в Нью-Йорку. Там були безпрецедентні заходи безпеки. Чому і навіщо?

– Якраз сталося отруєння Скрипаля, і заходи безпеки були посилені через це. Там був дуже високий серйозний рівень представництва від реальної справжньої російської опозиції – Гаррі Каспаров, Володимир Кара-Мурза. Люди, які є і опозицією, і визнають територіальну цілісність України. Це дуже важливо розуміти, що і в Росії не все путін, не всі путін. Дуже високі американські представники там були, виступали. Я був єдиним спікером від України. Я не знаю, чому українська влада перелякалася і особливо ті, хто так любить розповідати про агентів Кремля. Був же міжнародний майданчик – чого ви ж не приїхали туди і не розповіли про всіх агентів Кремля, які вам відомі? Весь світ мав би знати. А головне, що можна було зробити, і я це зробив на цій конференції, – для всіх високопоставлених учасників я чітко виклав докази російської агресії. І організатори поставили моє слово першим, я звернувся англійською мовою до всього світу – час знати правду про Україну і час об’єднатися і підтримати Україну в тому, щоб ми могли бути здатні протистояти російській агресії. Це ключовий момент, чому я туди поїхав і чому я вдячний Каспарову, іншим організаторам, що дали можливість виступити і взяли головний для моєї країни, для наших громадян постулат основним і першим в програмі конференції.

– Сьогодні ще дуже важлива подія в Нідерландах сталася. Розкажіть.

– Справді, в Нідерландах міністерство юстиції внесло до парламенту законопроект, для того щоб відкрити і створити суд спеціальний в Гаазі для покарання всіх причетних і винуватців у злочині – скоєнні теракту в українському небі в липні 2014 року. Коли був збитий російським військовим екіпажем малайзійський боїнг і 298 людей загинуло. Для мене це особливе має значення. Зокрема, на конференції в Нью-Йорку я виступав і наводив докази в тому числі про цей злочин для всього світу. Від австралійського телебачення до нью-йоркських ЗМІ всі це показали. Я вважаю, що це дуже серйозне рішення нідерландського уряду, і сподіваюсь, що нідерландський парламент ухвалить це законодавство і нарешті буде створено спеціальний трибунал для розслідування і покарання російських військових терористів, які в нашому небі збили ні в чому не винний малайзійський пасажирський літак. Але я був переконаний і досі переконаний, що в Україні мав бути теж суд. В Україні мають бути пред’явлені підозри, не в той спосіб, як Надії Савченко, а в жорсткий і прямий – і Плотницькому, і Гіркіну, і військовому керівництву Росії найвищому, якщо будуть зібрані докази. І в українському суді настав час назвати причетних. Ми маємо так само покарати всіх винних в цьому теракті.

– А чому в українських судах не проводиться ця справа?

– Мін’юст в Голландії це робить, змінює законодавство. Наше вже змінено – ми можемо заочне засудження проводити. Мені зрозуміло, що немає просто політичної волі і рішучості у влади української набратися сил. Реальний теракт, який стався у нашому небі, розслідуваний молодими українськими слідчими і контррозвідниками. Треба розпочати те, що було розпочате проти Гітлера свого часу – реальне переслідування, реальна відповідальність, кримінальна, майнова і т. д. За кожен гуманітарний злочин російський агресор має сплатити ціну. І тому загальна сума збитків, яку я думаю, що треба і можна обстоювати, – це 200 млрд дол. 50% збитків – це людські втрати. Це нічим не компенсуєш, але – компенсація жертвам, дітям, утримання і сплата пораненим і т. д. Все це є величезним гуманітарним пакетом, який має бути відшкодований.

– Ваш план – 200 млрд компенсації, віддайте Крим, виведіть військових і техніку заберіть з Донбасу, і війна закінчиться. Але з ким це треба обговорювати і як можна змусити російську владу на це піти? Ось ви би що робили?

– Я обговорював це минулого тижня в Конгресі і в Сенаті США, з людьми, які реально там ухвалюють рішення. Я їм чітко представив бачення, як можна підтримати нас, щоб ми захистили свою територію. Перше і найголовніше – продовжувати допомагати українській армії оборонним озброєнням, навчанням, засобами комунікацій. Всім, що одночасно підвищує і нашу безпеку, і підвищує рівень стандартів до натівських.

– Але це ж не зупинить Путіна, не змусить його виплатити ці 200 млрд.

– Має бути жорстка позиція української влади, щоденна. Це не просто цифри, це не просто бавитися ними на шоу – з цим треба обстоювати юридично кожне прізвище, кожну людину, кожну сім’ю українську. Третій блок – гуманітарний. Червоний Хрест вже працює, але цього недостатньо. Мають українські гуманітарні організації бути долучені й інші міжнародні, для того щоб і на звільнених територіях, і на тимчасово окупованих через таку діяльність повертати українську владу. Показувати громадянам, які під окупацією, що ми, на відміну від агресора, не війну їм несемо, не зброю і вбивства, а нормальне життя.

– А зараз на окупованих територіях хто гуманітарною діяльністю займається?

– Наскільки мені відомо, максимум, та й то лімітовано, допущений тільки Червоний Хрест з міжнародних організацій.

-А з приватних?

– Тимчасові адміністрації окупованих територій всіляко перешкоджають іншим, але зараз я можу не володіти всією інформацією.

– Телеканал Україна включаєш, і там завжди – місія Ріната Ахметова приїхала, гуманітарні грузи.

– Коли я відповідав за безпеку – так, це була справді серйозна величезна діяльність гуманітарна.

– З українських олігархів лише він?

– Там не олігарх – там є реальні активісти, люди.

– Але ж це гроші треба, центральне фінансування.

– Тоді підтримував Рінат Ахметов, це правда. Від інших я не бачив жодної вантажівки.

– Ви ж будете балотуватися у президенти України?

– Сьогодні ще виборів немає, тому я точно можу сказати, що головне буду шукати, виправдовувати довіру людей.

– Але чого досі не включили ваше прізвище у рейтинги, щоб зараз подивитися, який вигляд має ситуація?

– Бо ми не платимо гроші: “а ви впишіть нас” або ще й допишіть, як зараз владі дописують в три рази більше, в чотири. Досить брехати.

– Коли вас включать, який у вас, як ви думаєте, рейтинг буде в опитуваннях?

– Кожна людина, яка мене бачила, чула, і до якої я приїду, буду спілкуватися, – всі ці люди, сподіваюся.

– За оцінками досвідчених політтехнологів, 200-250 млн дол. треба, щоб провести і виграти президентську кампанію. Де ви збираєтеся брати ці гроші?

– Ми і “Рух справедливості”, і всі волонтери, активісти і неурядові організації, які вже на платформі з нами, і з якими ми і надалі хотіли б співпрацювати, працюють без грошей, і ми першими покажемо приклад, що не гроші головне на виборах в Україні, а люди, спілкування з людьми. І реклами в нас немає, і не замовляємо брехливі сюжети, “джинсу” не женемо. Не гроші – повірте.

– А який бюджет ви плануєте для себе, щоби витратити на президентські вибори?

– Знаю точно, оскільки звітую в НАЗК, у скільки зараз обходиться весь бюджет “Руху справедливості” включно з офісом, – 24 тис. гривень, під звіт. Моє переконання, що можна і треба залишитися в розумних… або внески є, або люди підтримали, з малого бізнесу. І залишити максимально прозоро це. Кожне надходження – кожне прізвище. Єдине, правда, чим влада зараз займається, – кожного, хто підтримує опозицію, в тому числі нас, тут же починає переслідувати або душити їхній невеличкий бізнес. Але це не зупинить. Як Янукович не зміг зупинити, так і ця влада не зупинить опозицію проти себе.

– Декілька місяців тому ви мені казали, що збираєтеся об’єднуватися штабами з Юлією Тимошенко і, можливо, навіть і на вибори разом підете. Я так розумію, що зараз ідея ця відпала. Чому не спрацювалися?

– Спрацювалися, є партнерами, але йдемо окремо. Таке рішення є, і у “Батьківщини”, і в Юлії Володимирівни Тимошенко. Але дуже важливо, що, йдучи окремо, ми просто представляємо реально різних людей. Ми йдемо як неурядова платформа, а “Батьківщина” – це партія з довгою історією, з величезними організаціями.

– Йти окремо – це було ваше рішення чи Юлії Володимирівни?

– Я думаю, спільне.

– Ви казали, що Петро Порошенко мав би виступити на суді по Януковичу найголовнішим звинувачувачем. Що ви мали на увазі?

– Я мав на увазі найголовніше. Президенту з перших днів обрання доповідали всі – не тільки я – про Глазьєва, Суркова, Януковича, Азарова і т. д., про їхню роль в придушенні Революції гідності. Доповідали президенту – і я перший – про участь в придушенні, розстрілах, провокаціях, підкиданні зброї людям на Майдані спецслужб, генералів особливо і високопоставлених офіцерів на початку 2014 року. Тобто найнебезпечніші види злочинів вчиняли силовики Януковича, дуже високопоставлені. Всі причетні до перевдягань, до тітушок, до привезення з усієї країни спецназів, податкової поліції, переодягнення і їх залучення до придушення, до розстрілів, в тому числі снайпери – також доповідалося. Я переконаний, що був шанс і можливість, щоб про це почув кожний громадянин України. Щоб це почули троє суддів, які ведуть слухання в цій справі. А найголовніше, щоб ці всі матеріали і ці докази були в судовій справі, щоб був вирок найжорсткіший кожному, від Януковича до кожного генерала, якій на людській крові робив собі зірки, кар’єри. На провокаціях під час революції. Ось чому так важливо було для Петра Порошенка це зробити. Не зробивши – просто відтермінував він на рік, максимум. Ми це зробимо точно – розсекретимо. І в український суд має бути передано все. І українським судом оцінено. Я вважаю, що настав час державі, хоча б в одній найбільш значущій кримінальній справі за історію незалежності ухвалити справедливий судовий вирок. На залізобетонних доказах, на розсекречених прізвищах. Мені нецікаво, які посади вони обіймали за Януковича або зараз вже перефарбувалися і прибігли вже до Порошенка. Час відповідальності і справедливості неминучий.

– На останній прес-конференції Петро Порошенко сказав дуже несподівану річ. Він озвучив те, що не він ввів Віктора Медведчука в Мінську переговорну групу по полонених, а ви це зробили. Як це було?

– Це було рішення президента Порошенка. Він доручив мені ввести Віктора Медведчука в групу, яка мала сприяти звільненню заручників. Це було точно його доручення, як і виконання моє безпосередньо.

– Чому він сказав, що це ваша була ідея?

– Не знаю, чому. Я під присягою дав свідчення про цей епізод. І ці свідчення в українських правоохоронних слідчих органах. Сьогодні мушу і можу сказати, що якщо цікавить українське слідство реальна роль Віктора Медведчука й інших людей, яких президент Порошенко залучав до роботи з російською стороною, то можна і треба поставити питання безпосередньо йому. Я стверджую, що в новій українській контррозвідці, створеній вже після Революції гідності, є прямі докази, де різні люди отримували доручення від президента Порошенка і безпосередньо їздили в Росію виконувати ці доручення. Як вони їх виконували, в який спосіб і які саме – питання вже до президента. Він з ними спілкувався – я не їздив і до нього в цей час не заходив.

– Якої теми це стосується?

– Різних тем. Контактів з російським керівництвом, звільнення заручників, і, можливо, й інших. Ми їх все рівно розсекретимо за рік, тому я раджу зараз передавати їх слідчим.

– Я хочу спитати вас про Дмитра Яроша, який був вашим помічником як народного депутата і є вашим другом.

– Він був не стільки моїм помічником, скільки тим патріотом серед тих патріотів, яких я справді як народний депутат в опозиції до Януковича вважав і до цього часу вважаю – можна було і підтримати і захистити. Він тоді був одним з керівників організації “Тризуб” і інших патріотичних організацій. Він був не один – я міг дати статус помічника, я і дав. І не жалкую жодного дня. Я Дмитра поважаю і щиро впевнений, що такі патріотичні організації були важливі, особливо коли ми були в жорсткій опозиції до Януковича і до всього його режиму. І ми мали рацію, як бачите. І бачив Дмитра на Майдані, під час Революції гідності, до речі, без зброї. І не один раз як людину дії. Не є він моїм підлеглим чи помічником – він є тією людиною, яку я поважав і поважаю.

– Сьогодні, коли він мовчить, в пресі нічого не каже, і раптом заява про те, що він підтримує губернатора Олексія Савченка. Чому він його підтримав?

– Мені не відомі ні причини, ні обставини. Людей насправді турбує, чому така шалена корупція вже вбиває героїв АТО. Це мені відомо – що корупційні оборудки довкола аеропорту і в аеропорті стали причиною, коли чесний український військовий вкоротив собі віку. Може, саме це має бути розслідувано?

– Кажуть, що ви нещодавно зустрічалися з Міхеїлом Саакашвілі. Чи це правда? І що ви обговорювали?

– Правда. Ми бачилися один день, в Амстердамі. Обговорили штаби спільних дій – у нас були створені з “Рухом нових сил”, і з “Хвилею” Віктора Чумака, і іншими. Обговорили, наскільки серйозно зараз, після незаконних дій щодо позбавлення його громадянства, після незаконних дій, коли приватна охорона Порошенка перевдягнена викинула його з країни, прикриваючись так званою реадмісією, і що далі будемо робити.

– Коли він повернеться?

– Я думаю, що не зараз. А все інше будемо бачити. Політична ситуація, я переконаний, буде розвиватися дуже стрімко.

– Я вам дуже дякую.

– Дякую вам.

Джерело: